Bartosz Grodecki nowym Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Wydarzenia Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

08.05.2026

Bartosz Grodecki nowym Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent RP Karol Nawrocki wyznaczył Bartosza Grodeckiego – dyplomatę, urzędnika państwowego i eksperta ds. bezpieczeństwa z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w służbie publicznej – na Sekretarza Stanu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego – Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zbyt rzadko to sobie uświadamiamy, że bezpieczeństwo jest fundamentem naszego rozwoju i dobrobytu jako narodowej wspólnoty – podkreślił Prezydent, gratulując i dziękując Bartoszowi Grodeckiemu.

"Bezpieczeństwo buduje się do wewnątrz i to przed Panem Ministrem zadanie najważniejsze, a więc w modernizacji, reformie polskich Sił Zbrojnych, przyjęciu, na które czekamy, najważniejszych i strategicznych dokumentów bezpieczeństwa państwa polskiego, jak Strategia Bezpieczeństwa Narodowego" – mówił Karol Nawrocki.

"Ale bezpieczeństwo to także budowanie systemu odporności społecznej wszystkich Polek i Polaków, a co bardzo ważne, w bieżącej sytuacji geopolitycznej, także odpowiedzialność wobec naszych sojuszników, wobec tych, z którymi Polska tworzy sojusz NATO, sojusznikach w innych formatach bezpieczeństwa. To zadania, które dzisiaj stoją przed Panem ministrem Grodeckim" – wskazał Prezydent.

***

Bartosz Grodecki (ur. 1980 w Warszawie) – dyplomata, urzędnik państwowy i ekspert ds. bezpieczeństwa oraz polityki migracyjnej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów MBA w zakresie zarządzania cyberbezpieczeństwem w Wojskowej Akademii Technicznej.

W latach 2020-2023 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialnym m.in. za politykę migracyjną i graniczną, współpracę z UE w obszarze spraw wewnętrznych, kwestie cudzoziemców, obywatelstwa, cyberbezpieczeństwa i repatriacji. W czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej koordynował działania oraz prezentował stanowisko Polski na forum międzynarodowym i w relacjach z naszymi partnerami, akcentując ochronę bezpieczeństwo państwa polskiego, ochronę granic zewnętrznych UE oraz przeciwdziałanie presji migracyjnej i przemytowi ludzi. Uczestniczył także w działaniach dotyczących wsparcia Ukrainy, pomocy uchodźcom wojennym w trakcie kryzysu po wybuchu wojny. Miał także ważny udział w procesie ewakuacji współpracowników NATO z Afganistanu po decyzji o wycofaniu amerykańskich wojsk z tego kraju. Współpracował z demokratycznymi środowiskami na Białorusi i w Mołdawii.

Wcześniej, w latach 2006-2020 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pełniąc funkcje konsularne i kierownicze, m.in. na placówkach w Los Angeles, Malmö i Sztokholmie. Jako dyrektor Departamentu Konsularnego MSZ odpowiadał za koordynację działań polskiej służby konsularnej oraz zarządzanie sytuacjami kryzysowymi dotyczącymi obywateli polskich za granicą.

Po odejściu z administracji publicznej zajął się działalnością doradczą i ekspercką. Od marca 2025 r. związany jest z Instytutem Sobieskiego jako ekspert. W ostatnich latach dzielił także się wiedzą ekspercką w obszarze przemysłu zbrojeniowego współpracując z instytucjami i podmiotami rynkowymi. W swoich publicznej aktywności koncentruje się głównie na kwestiach bezpieczeństwa państwa, odporności społeczeństwa, polityce migracyjnej oraz współpracy transatlantyckiej i regionalnej.