1.855 nowych policjantów - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

1.855 nowych policjantów

1.855 osób w całym kraju przyjęto w tym miesiącu w szeregi Policji. 516 z nich to osoby po służbie kandydackiej i 1.339 to Ci, którzy dostali się do Policji w nowej – otwartej procedurze. Tym samym do ok. 4.800 zmniejszyła się liczba wakatów.

1.855 osób w całym kraju przyjęto w tym miesiącu w szeregi Policji. 516 z nich to osoby po służbie kandydackiej i 1.339 to Ci, którzy dostali się do Policji w nowej – otwartej procedurze. Tym samym do ok. 4.800 zmniejszyła się liczba wakatów.

 

Przypomnijmy, że służbę w Policji może pełnić :

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii
  • niekarany i korzystający  z  pełni praw publicznych
  • posiadający co najmniej  średnie  wykształcenie
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować

Mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

 

Od 4 października 2007 roku obowiązuje rozporządzenie MSWiA z dnia 30 sierpnia 2007 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz. U. Nr 170, poz. 1202).

 

Poniżej najistotniejsze zmiany wprowadzone do postępowania rekrutacyjnego przez to rozporządzenie.

           

Dotychczasowe zasady doboru - rozporządzenie z dnia 23 stycznia 2006r.         

 

1. Dobór do służby prowadzony jest akcyjne. Rozpoczyna go ogłoszenie Komendanta Głównego Policji, określające terminy i limity przyjęć, co daje możliwość składania wymaganych dokumentów.        

 

2. Obowiązek przedłożenia zaświadczenia przez kandydata do służby z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności            

 

3. Test wiedzy jako etap postępowania kwalifikacyjnego ma charakter selekcyjny. Uzyskanie min. 25 pkt z 40 możliwych zalicza ten etap.           

 

4. Uzyskanie wyniku negatywnego z etapu postępowania kwalifikacyjnego: test wiedzy, ocena sprawności fizycznej, wywiad zorganizowany skutkuje przerwaniem postępowania kwalifikacyjnego. Kandydat może ponownie przystąpić do procedury doboru dopiero po ogłoszeniu przez Komendanta Głównego Policji nowych terminów i limitów przyjęć do służby w Policji.           

 

5. Kandydat na członka personelu lotniczego w Policji - uproszczona procedura doboru do służby w Policji.             

 

6. Kandydaci posiadający wykształcenie wyższe drugiego stopnia (mgr lub inne równorzędne) o kierunku przydatnym do służby w Policji (administracja, prawo, ekonomia, socjologia, psychologia, politologia i informatyka) uzyskują dodatkowe punkty tj. 18.

Kandydaci posiadający wykształcenie wyższe drugiego stopnia (mgr lub równorzędne) o innym kierunku uzyskują dodatkowe punkty tj. 16.        

 

Zmiany wprowadzone rozporządzeniem z dnia 30 sierpnia 2007r.

 

1. Dobór do służby prowadzony będzie w sposób ciągły. Procedura rozpoczyna się z chwilą złożenia wymaganych dokumentów przez kandydata.

 

2. Kandydat nie składa zaświadczenia z KRK. Policja realizuje to sprawdzenie w ramach postępowania sprawdzającego.

 

3. Test wiedzy ma charakter rankingowy. Kandydat bez względu na uzyskaną liczbę punktów będzie kierowany na kolejny etap, tj. ocena sprawności fizycznej.

 

4. Wynik negatywny z oceny sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego kandydat będzie mógł poprawić, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał ten wynik złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjęcie do służby w Policji.

Wtedy w najbliższym terminie przystąpi do poprawy tego etapu. Jeżeli ponownie uzyska wynik negatywny będzie mógł przystąpić po raz kolejny do procedury doboru po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego.

 

5. Uproszczona procedura doboru do służby w Policji poszerzona została o kandydatów na członków personelu medycznego w oddziałach prewencji Policji.

 

6. Kandydaci posiadający wykształcenie wyższe drugiego stopnia (mgr lub inne równorzędne) o kierunku przydatnym do służby w Policji (administracja, prawo, ekonomia i informatyka) uzyskują dodatkowe punkty tj. 18.

Kandydaci posiadający wykształcenie wyższe drugiego stopnia (mgr lub równorzędne) o innym kierunku uzyskują dodatkowe punkty tj. 14.

 

 

***

 

W szeregi warmińsko-mazurskiej Policji wstąpiło prawie 100 nowo przyjętych funkcjonariuszy. Dzięki temu w części komend miejskich i powiatowych zostały obsadzone wszystkie etaty. Stan wakatów w policji w regionie, który wynosi ponad 2 % jest teraz  najniższy od 5 lat.

 

Postępowaniem rekrutacyjnym objętych było ponad 570 kandydatów. 97 spośród nich przeszło je pomyślnie. W tym gronie jest 18 kobiet, 30 osób ma wyższe wykształcenie.

 

Najwięcej nowo przyjętych policjantów trafi do Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie – 47. Komendę Miejską Policji w Olsztynie zasili 14-tu funkcjonariuszy. Do elbląskiej i giżyckiej Komendy trafi po 6 nowo przyjętych policjantów.  W szeregi Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach wstąpi pięciu  policjantów. Kolejno do  Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi czterech, do Komend Powiatowych w Braniewie i Węgorzewie po trzech, Ełku, Kętrzynie, Piszu, Szczytnie po dwóch. Komenda Powiatowa Policji w Olecku wzbogaci  się o jednego nowego policjanta.

 

Uroczyste ślubowanie nowo przyjęci policjanci złożą 22 listopada.

 

W tym roku do służby w warmińsko- mazurskiej Policji zostało przyjętych prawie 240 osób. Tym samym w szeregi Policji wstąpiło o 50 osób więcej niż zakładał limit przyznany przez KGP.

 

Dzięki temu w części komend miejskich i powiatowych – w Olsztynie, Bartoszycach, Giżycku, Iławie, Kętrzynie, Nowym Mieście Lubawskim, Węgorzewie zostały obsadzone wszystkie etaty. Stan wakatów w policji w regionie, który wynosi ponad 2 % jest teraz  najniższy od 5 lat. Wpłynęło na to także przeniesienie w październiku i listopadzie br. do pełnienia służby w komendach miejskich i powiatowych Policji naszego województwa ponad 20 policjantów z Oddziału Prewencji Policji.

 

 

źródło: http://www.policja.pl/portal/pol/1/10608/