Cichociemny w BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Cichociemny w BBN

22 stycznia gen. dyw. Roman Polko, zastępca Szefa BBN spotkał się z generałem brygady w stanie spoczynku Stefanem Bałukiem, legendarnym Cichociemnym - skoczkiem spadochronowym Armii Krajowej.

22 stycznia gen. dyw. Roman Polko, zastępca Szefa BBN spotkał się z generałem brygady w stanie spoczynku Stefanem „Starbą” Bałukiem, legendarnym Cichociemnym - skoczkiem spadochronowym Armii Krajowej.

W czasie spotkania gen. Bałuk zaprezentował swoją najnowszą publikację „Byłem Cichociemnym”.

– To książka inne niż większość napisanych o wojnie. Starałem się mniej skupiać na heroicznych czynach, czy niezwykle pasjonującym szkoleniu Cichociemnych, a bardziej na doznaniach zwykłego człowieka, postawionego w obliczu wojny. Chciałem pokazać, że wojna bezpowrotnie zmienia ludzi – mówił Stefan Bałuk.

- Stefan potrafi pasjonująco opowiadać. Pamiętam, jak kiedyś w GROM-ie po okazjonalnym spotkaniu zniknęła gdzieś grupa komandosów. Myślałem, że wcześniej poszli do domów, a oni do późna w nocy słuchali wspomnień Cichociemnego – podkreślał gen. Polko, dwukrotny dowódca GROM-u, który wręczył gościowi pamiątkowy nóż komandosa.

 ***

Generał brygady w stanie spoczynku Stefan „Starba” Bałuk urodził się 15 stycznia 1914 roku. We wrześniu 1939 r. służył w 9 batalionie pancernym, Przedostał się do Francji, wstąpił tam do 10 Brygady Kawalerii Pancernej. W Wielkiej Brytanii ukończył szkołę wywiadu, był specjalistą legalizatorem – zajmował się fałszowaniem dokumentów.
W nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 r. został zrzucony jako Cichociemny. Otrzymał przydział do Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim. W czasie wojny wykonał kilka tysięcy fotografii dokumentujących działania naszych żołnierzy. Publikowały je m. in:. polskie Ministerstwo Informacji i Dokumentacji, które zajmowało się dostarczaniem materiałów prasowych redakcjom na całym świecie oraz amerykańska agencja prasowa Associated Press.
Po wojnie nadal działał w konspiracji, był aresztowany.
Po amnestii w marcu 1947 r. został pozbawiony praw publicznych, przez kilka lat pracował jako taksówkarz.
Mieszka obecnie w Warszawie. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.