Dziennikarze ukraińscy w Polsce na zaproszenie BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Dziennikarze ukraińscy w Polsce na zaproszenie BBN

W dniach 23-26 kwietnia - na zaproszenie Szefa BBN, Ministra Władysława Stasiaka - przebywali w Polsce przedstawiciele ukraińskich mediów. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowało tę wizytę, aby umożliwić wszechstronną dyskusję o doświadczeniach związanych z NATO i Unią Europejską.

W dniach 23-26 kwietnia - na zaproszenie Szefa BBN, Ministra Władysława Stasiaka - przebywali w Polsce przedstawiciele ukraińskich mediów.
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowało tę wizytę, aby umożliwić wszechstronną dyskusję o doświadczeniach związanych z NATO i Unią Europejską.

Minister Stasiak podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że bardzo istotne jest przekazywanie rzetelnego obrazu zarówno NATO, jak i Unii Europejskiej przy dokonywaniu wyborów. Przymierze Północnoatlantyckie nie ma charakteru agresywnego, a każdy z członków może i powinien odgrywać w nim podmiotową rolę.
Wskazał, że poszerzenie NATO oznacza poszerzenie strefy stabilizacji i odpowiedzialności.
W dyskusji, Szef BBN mówił też o wielu polskich doświadczeniach dotyczących integracji ze strukturami NATO i Unii Europejskiej.

Dziennikarze spotkali się:

- w Kancelarii Prezydenta z Panią Minister Anną Fotygą, którą szeroko mówiła o współpracy polsko-ukraińskiej. Podkreślała, że dla Pana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Ukraina była, jest i będzie bardzo ważnym partnerem. Nakreśliła historię naszych bardzo dobrych kontaktów oraz zapewniła o pełnym poparciu i pomocy Pana Prezydenta co do aspiracji ukraińskich.

- w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z Podsekretarzem Stanu Panem Witoldem Waszczykowskim. Poruszane były kwestie członkostwa w strukturach europejskich i padały pytania, co sama Ukraina powinna jeszcze zrobić, aby plany się ziściły. Z uwagi na to, że z dziennikarzami spotkał się Minister Witold Waszczykowski, padła seria pytań dotyczących planowanej w Polsce tarczy antyrakietowej. Interesowano się również bezpieczeństwem energetycznym.

- w Ministerstwie Obrony Narodowej z Podsekretarzem Stanu Panem Stanisławem Jerzym Komorowskim. Pan Minister mówił, że rozszerzenie NATO leży w interesie NATO, Ukrainy i Polski. "Ponieważ silny, stabilny sąsiad to siła Polski". Ze strony ukraińskich dziennikarzy padały pytania o przyszłość przemysłu zbrojeniowego Ukrainy czy o zyski i straty dla armii po wejściu do struktur NATO.

- w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z Podsekretarzem Stanu Panem Piotrem Stachańczykiem. Ministerstwo przygotowało dla gości z Ukrainy 2 prezentacje: o wspólnej granicy i Euro 2012. Gro pytań zadawanych Ministrowi Stachańczykowi dotyczyło organizacji Euro 2012. Poruszano również kwestię małego ruchu granicznego.

- w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej z Podsekretarz Stanu Panią Sidonią Jędrzejewską. Pani Minister mówiła o tym jak powstawał Urząd, jakią miał rolę i czym w tej chwili się zajmuje: „Urząd przede wszystkim wspiera premiera i poszczególne ministerstwa w ich kontaktach z instytucjami europejskimi”.Dziennikarze ukraińscy pytali o szczegóły działalności Urzędu, mówili, że na Ukrainie nie istnieje taka instytucja i że jej brak jest bardzo mocno odczuwalny. Minister wspomniała również o planach wystąpienia Polski na forum UE z inicjatywą nowej polityki UE na wschód, która ma obejmować Ukrainę i Białoruś.

Dziennikarze ukraińscy spotkali się również z naszymi, polskimi dziennikarzami, między innymi z Bronisławem Wildsteinem, który podzielił się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat Polski i Ukrainy.
Podczas spotkania z przedstawicielami Ośrodka Studiów Wschodnich i PISM-u rozgorzała dyskusja, na temat roli mediów polskich i ukraińskich. Mowa była o wolności prasy, współpracy z ośrodkami władzy i celami przed jakimi stoją ukraińskie media.

Zaproszeni dziennikarze reprezentowali media:

- dziennik "Deń",
- tygodnik "Dzerkało Tyżnia",
- "Gławred",
- dziennik "Ekonomiczeskije Izwiestia",
- dziennik "Gazeta 24",
- dziennik "Hazeta po kijowskyj",
- tygodnik "Kommentary",
- dziennik "Ukraina Młoda",
- dziennik "Donbas",
- dziennik "Hazeta po Lwowskyj",
- TV "1+1".



Patrycja Hryniewicz
Rzecznik prasowy BBN