Umowa w sprawie tarczy podpisana - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Umowa w sprawie tarczy podpisana

20 sierpnia w Warszawie doszło do podpisania jednej z najważniejszych umów Polski ostatnich lat. W obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Premiera Donalda Tuska, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski oraz Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice złożyli podpisy na umowie w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Prezydentowi towarzyszyli Minister Anna Fotyga i Minister Władysław Stasiak.

20 sierpnia w Warszawie doszło do podpisania jednej z najważniejszych umów Polski ostatnich lat.

W obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Premiera Donalda Tuska, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski oraz Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice złożyli podpisy na umowie w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Prezydentowi towarzyszyli Minister Anna Fotyga i Minister Władysław Stasiak.

Podczas ceremonii podpisania umowy padły bardzo ciepłe słowa Sekretarz Condolizzy Rice

Cyt: „w trudnych czasach najważniejszą sprawą jest mieć przyjaciół, ale jeszcze ważniejsze jest mieć przyjaciół, którzy podzielają nasze wartości, aspiracje i marzenia. Polska i Stany Zjednoczone są takimi przyjaciółmi."

Prezydent Lech Kaczyński w swoim przemówieniu dziękował wszystkim zaangażowanym w pracę przy umowie, tak po stronie polskiej jak i amerykańskiej.

Cyt: „Szanowni Panowie Marszałkowie, Pani Sekretarz, Panie Premierze, Panie i Panowie, chciałem powiedzieć jedno, miałem kilka strategicznych celów związanych z pięcioletnim okresem sprawowania urzędu Prezydenta Rzeczpospolitej, jeden z głównych został zrealizowany i bardzo, bardzo się z tego cieszę.

To jest zasługa dwóch rządów i jednego urzędu prezydenckiego. Ja chciałem z tego miejsca podziękować przede wszystkim Premierowi poprzedniego rządu, który podjął tę inicjatywę, chciałem bardzo podziękować Pani Minister Annie Fotydze, która w pierwszych miesiącach te negocjacje prowadziła. Muszę powiedzieć, że szczególnie chciałem podziękować Panu Ministrowi Waszczykowskiemu, który przez wiele miesięcy prowadził te negocjacje. Panu Ministrowi Sikorskiemu, który doprowadził je do końca. I bardzo się cieszę, że niezależnie od wahań, które się zdarzały, mamy dobrą umowę. To jest najważniejsze. Były chwile napięcia, ale są one za nami.

Cel strategiczny został osiągnięty. Ten cel strategiczny może się oczywiście łączyć także z pociskami Patriot, ale podstawowym celem strategicznym, o czym dzisiaj mówiliśmy z Panią Sekretarz Stanu, jest to, żeby nasz amerykański partner był zainteresowany określonym układem sił w naszym kraju, zablokowaniem odpowiednich wpływów i pod tym względem osiągnęliśmy sto procent sukcesu. Sto procent sukcesu w polityce zdarza się rzadko i to tym większy dla naszego kraju dzień.

Bardzo chciałem podziękować tym wszystkim, którzy się do tego ciężką pracą przyczynili: polskim dyplomatom, wysokim urzędnikom polskiego rządu, ale także dyplomatom amerykańskim, z Panem Podsekretarzem Stanu Roodem, z całą ekipą, która prowadziła te, przecież niełatwe, negocjacje.

I Czechy i Polska podpisały umowę, więc plan został zrealizowany. Trudno powiedzieć, że każdy dzień w naszej historii jest wielki, ale to na pewno jest dzień niezmiernie znaczący, dla pogłębienia sojuszu, który Polsce i Europie jest potrzebny. Powtarzam: Polsce i Europie. Bo niezależnie od tego, że Europa powoli się jednoczy - ten proces będzie trwał jeszcze długie lata - to świat zachodu składa się z dwóch części, Europy i Stanów Zjednoczonych, Kanady, kilku innych państw. Ten świat musi bronić swoich wartości. Kolejna umowa pokazała to, że potrafi ich bronić.

Gratuluję wszystkim. Panie Premierze, serdecznie gratuluję."