Cmentarz w Miednoje - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Cmentarz w Miednoje

4 września 2008 r. na Cmentarzu Wojennym w Miednoje odbyły się uroczystości upamiętniające represjonowanie i wymordowanie w 1940 przez NKWD tysięcy obywateli polskich i innych narodowości. Przedstawiciele delegacji polskiej oraz władz rosyjskich złożyli kwiaty na grobach pomordowanych i wpisali się do księgi pamiątkowej. W uroczystościach w Miednoje Szefa BBN reprezentował Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Lucjan Bełza.

4 września 2008 r. na Cmentarzu Wojennym w Miednoje odbyły się uroczystości upamiętniające represjonowanie i wymordowanie w 1940 przez NKWD tysięcy obywateli polskich i innych narodowości. Przedstawiciele delegacji polskiej oraz władz rosyjskich złożyli kwiaty na grobach pomordowanych i wpisali się do księgi pamiątkowej.

W uroczystościach w Miednoje Szefa BBN reprezentował Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Lucjan Bełza.W uroczystościach udział wzięli: Rodziny osób wymordowanych, przedstawiciele Rządu RP pod przewodnictwem Wicepremiera Grzegorza Schetyny, komendanci główni Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, a także przedstawiciele Wojska Polskiego, Ordynariatu Polowego WP, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i BBN.
Stronę rosyjską reprezentowali: Rodziny Rosjan represjonowanych przez NKWD oraz przedstawiciele Gubernatora Okręgu Twer.

Podczas Mszy Świętej homilię wygłosił gen.dyw. biskup Tadeusz Płoski. Nawiązując do represji NKWD wobec obywateli polskich i rosyjskich biskup Płoski mówił.:

„Obejmijmy dziś modlitwą serdeczną ludzi dwóch Narodów: Polaków i Rosjan - ofiary zbrodni, ofiary okrutnego systemu, co w miejsce miłości propagował nienawiść, walkę klas, egoizm i bezwzględność dyktatury proletariatu. To tu właśnie, pośród grobów, możemy przezwyciężać dawne urazy, przemieniać nasze serca, otwierać je wzajem na siebie. Cmentarz ten może stać się świadectwem przebaczenia pojednania i przestrogą przed kainową zbrodnią. Ponad cmentarnymi mogiłami wpatrujemy się w horyzont przyszłości. Takiej przyszłości, która będzie budowana na wzajemnym zaufaniu, prawdzie, współpracy i szacunku. Nad tymi mogiłami trzeba też przypomnieć o aktualnym programie dla Europy i świata – budowaniu cywilizacji miłości”.


Miednoje to największa na terenie Rosji polska nekropolia funkcjonariuszy służb mundurowych - Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej, Straży Więziennej i wymiaru sprawiedliwości II RP, żołnierzy Wojska Polskiego, w tym żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, Korpusu Ochrony Pogranicza.W Miednoje w 25 zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki 6361 jeńców obozu NKWD w Ostaszkowie.
Od 4 kwietnia do 22 maja 1940 roku, więźniowie z obozu jenieckiego w Ostaszkowie byli systematycznie mordowani strzałem w tył głowy w miejscowości Kalinin, dzisiejszy Twer, skąd przewożono ciała pomordowanych do zbiorowych mogił w Miednoje. W lasach Miednoje pochowani zostali również zamordowani przez NKWD Rosjanie i osoby innych narodowości.