Ustawa o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - projekt - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Ustawa o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - projekt

6 listopada w BBN odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, która podpisana została przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i trafiła do Sejmu. O projekcie mówili: Szef BBN Władysław Stasiak, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Czesław Cywiński oraz Członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Bolesław Hozakowski.

„Rzeczpospolita Polska winna jest Weteranom Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej uznanie i szacunek. Wszystkie organy władzy publicznej są zobowiązane do opieki i okazywania szacunku Weteranom…”                                                                                                        

                                                                                                                                       (z projektu ustawy o korpusie weteranów)
                                                   
 
Prezydent RP Lech Kaczyński skierował do Sejmu  projekt Ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, której inicjatorem jest środowisko Weteranów i Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Nowe prawo pozwoli wreszcie państwu wypełnić moralne (a także prawne, wynikające z Konstytucji) zobowiązanie do specjalnej opieki nad weteranami walk o jego niepodległość.
 
Idea utworzenia Korpusu Weteranów nawiązuje do najlepszych patriotycznych  tradycji II Rzeczypospolitej. Odrodzone państwo polskie honorowało wówczas w specjalny sposób weteranów Powstania Styczniowego. Otrzymali oni m.in. prawo do pobierania emerytury oraz noszenia munduru Wojska Polskiego.
Celem ustawy jest godne uhonorowanie tych osób, które zbrojnie walczyły
o niepodległość lub ustalenie granic Polski do 8 maja 1945 roku oraz tych, którzy walczyli
z kolejną formą zniewolenia  Narodu -  reżimem komunistycznym już po II wojnie światowej. Aktualnie dotyczy to ok. 70-90 tysięcy polskich patriotów. Po raz pierwszy w świetle prawa, wyróżnieni zostaną tylko i wyłącznie weterani walki o niepodległość, a nie dostąpią tego zaszczytu ci, którzy przyczynili się do zniewolenia kraju. Statusu weterana nie otrzyma nikt, kto splamił się kolaboracją z władzami państw okupujących terytorium Rzeczypospolitej.
 
Przyjęcie ustawy pozwoli weteranom poczuć się wreszcie bohaterami w wolnej Polsce – szkoda, że dopiero dwie dekady po odzyskaniu niepodległości. Nowe prawo ma promować ich patriotyczną postawę, a zarazem wspomóc materialnie w często trudnej sytuacji bytowej. Służyć temu mają m.in. przywileje honorowe oraz socjalne, m. in. takie jak; comiesięczny dodatek pieniężny w wysokości 200 złotych czy przywileje w korzystaniu z opieki zdrowotnej. W myśl projektu, status weterana będzie nadawał Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Patronat nad Korpusem Weteranów sprawował będzie Prezydent RP.
 
Nowa regulacja nie odbiera nikomu praw nabytych w oparciu o ustawy: o kombatantach i niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz o zaopatrzeniu emerytalnym inwalidów wojennych i wojskowych.