"Przeciwdziałanie terroryzmowi - polityka medialna instytucji państwowych w obszarze zagrożeń terrorystycznych" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

"Przeciwdziałanie terroryzmowi - polityka medialna instytucji państwowych w obszarze zagrożeń terrorystycznych"

19 listopada w Belwederze odbyła się konferencja omawiająca związek mediów i terroryzmu. Założeniem konferencji było zwrócenie uwagi na swoistą relację między mediami a terroryzmem oraz dyskusje nad sposobami (zasadami) współdziałania państwa z dziennikarzami w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego. W konferencji zorganizowanej przez BBN i Collegium Civitas wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, świata nauki, dziennikarze oraz goście zagraniczni.

  

 

Konferencja organizowana przez
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i
Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas
 
 
„Przeciwdziałanie terroryzmowi - polityka medialna instytucji państwowych w obszarze zagrożeń terrorystycznych”.
 
 
19 listopada w Belwederze odbyła się konferencja omawiająca problem mediów a terroryzmu. Założeniem konferencji było zrócenie uwagi na swoistą relację mediów z terrorystami oraz dyskusje nad sposobami (zasadami) współdziałania państwa z dziennikarzami w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego. Jak mówił Minister Władysław Stasiak podczas tej konferencji nie chcemy dyskutować o problematyce zagrożeń terrorystycznych, ale o prowadzeniu polityki medialnej w takich sytuacjach.

W Polsce brak jest wypracowanej wspólnej polityki informacyjnej, wspólnej, tzn. określonej przez struktury rządowo-polityczne i akceptowalnej przez media. Wywołanie dyskusji na ten temat ma ogromne znaczenie dla przyszłości przekazów medialnych, ich rzetelności i odpowiedzialności.

 
W konferencji zorganizowanej przez BBN i Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, świata nauki, dziennikarze oraz przedstawiciele zagraniczni z: UE, The Council For Emerging National Security Affairs oraz Włoch.
 
 
 
TEMATY POSZCZEGÓLNYCH SESJI PANELOWYCH
 
 
BLOK TEMATYCZNY 1.
 
Znaczenie mediów w strategii działania grup terrorystycznych.
 
„Strategia i cele wykorzystywania mediów przez organizacje terrorystyczne” -
cele oraz główne założenia i zmiany w strategii, w tym wykazanie kluczowego znaczenia mediów dla sukcesu działań tych grup, sposoby działań propagandowych i medialnych stosowane przez ugrupowania terrorystyczne (przykłady np. Al-Kaida, Hamas, Hezbollah), skutki tego typu działań (np. w odniesieniu do polityki prowadzonej przez poszczególne państwa).
 
Prelegent: Paweł Wojtunik – Szef Centralnego Biura Śledczego
 
„ Radykalizacja wyznawców islamu poprzez wybrane media muzułmańskie” - główne treści, kształtowany światopogląd i wynikające z tego zjawiska zagrożenia.
 
Prelegent:  Michał Nowak -Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
 
 
BLOK TEMATYCZNY 2.
 
Ogólne zasady planowania i prowadzenia operacji przeciwterrorystycznych w kontekście zagrożeń wynikających
z przedwczesnych doniesień medialnych.
 
Ogólne zasady planowania operacji przeciwterrorystycznych, oraz zasady działania służb
w czasie rozwiązywania incydentów terrorystycznych, sposoby osiągania celów na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym (stosowanie działań propagandowych, odstraszających, mylących, itp.). Działania mediów mogące mieć ujemny wpływ na osiąganie celów, działania wspomagające prowadzenie operacji.
 
Prelegent:. w imieniu Adama Rapackiego Podsekretarza Stanu w MSWiA wystąpił p. Andrzej Trela Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w MSWiA
 
 
BLOK TEMATYCZNY 3.
 
Obowiązki i prawa instytucji publicznych i mediów w świetle przepisów polskich i unijnych oraz zasad etyki.
 
Przedstawienie oraz interpretację praw i obowiązków wynikających z polskich i unijnych przepisów prawnych w relacji: przedstawiciele mediów - przedstawiciele struktur administracji państwowej; sposoby zdobywania informacji w świetle ochrony tajemnicy państwowej, omówienie głównych założeń strategii medialnej UE.
Ukazanie granic wolności mediów - w kontekście etyki zawodu dziennikarza, urzędnika państwowego oraz polityka w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej.
 
Prelegenci:  
- w imieniu dr. Janusza Kochanowskiego Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpił p. Marcin Warchoł Asystent Rzecznika Praw Obywatelskich,
- Tim Jones przedstawiciel Sekretariatu Rady UE.
- o. prof. dr hab. Leon Dyczewski - Kierownik Katedry Socjologii Kultury Wydział  Nauk Społecznyc KUL.
 
 
BLOK TEMATYCZNY 4.
 
Strategia i cele przekazu informacji.
 
Jaką strategię informowania przyjmują poszczególne tytuły wydawnicze w obliczu zaistnienia zdarzenia o charakterze kryzysowym: poprzez krótko istniejącą, lakoniczną informację; informację popartą często brutalnymi zdjęciami aby wywołać jak największy wstrząs
w czytelniku, po czym informacja nie jest rozwijana i poddawana analizie; przekazywanie informacji poprzedzonych wcześniejszym zgłębieniem podejmowanego tematu, zanalizowanego i na bieżąco monitorowanego; przekazywanie obiektywnych analiz dziennikarskich.
Co jest celem przekazu informacji – w rozróżnieniu na formę wybranego środka przekazu (dzienniki, tygodniki, pisma kolorowe, pisma branżowe, wydania internetowe etc. ) - rzetelność informacji; względy ekonomiczne; szybkość przekazu informacji (czy również czasem nie potwierdzonych)?
 
Prelegenci:
- Stanisław Janecki - red. nacz. tygodnika Wprost.
- Marzena Paczuska - TVP
 
 
BLOK TEMATYCZNY 5.
 
Współpraca struktur państwa z mediami.
 
Wskazanie realiów przekazu informacji oraz ich znaczenia na etapie zagrożenia oraz po zdarzeniu terrorystycznym. Wpływ polityki na rzetelność przekazu informacji. Zagrożenia związane z brakiem wspólnej polityki medialnej.
 
Prelegenci:
- Lucjan Bełza – Dyrektor DBW BBN.
-  James T. Kirkhope - Executive Director Council For Emerging National Security Affairs.
 
 
 
BLOK TEMATYCZNY 6.
 
Polityka medialna w obszarze terroryzmu w wybranych państwach.
 
Przykłady regulacji. Sposoby prezentowania informacji w sytuacjach kryzysowych przy wykorzystaniu telewizji, radia, internetu i prasy.
 
Prelegent: dr Tomasz Aleksandrowicz – Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
                  
 
BLOK TEMATYCZNY 7.
 
Przedstawienie wyników badań prowadzonych w ramach programu badawczego
 
„Model systemu wykorzystania środków masowego przekazu w przeciwdziałaniu i walce
z terroryzmem w warunkach RP”
 
Prelegent: Krzysztof Liedel – Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas
 
 
BLOK TEMATYCZNY 8.
 
Media a terroryzm
 
„Wyzwania i kierunki polityki mediów”. W jakim kierunku idzie przekaz medialny w obliczu zagrożeń terrorystycznych; jaki powinien być przekaz informacji przez media uwzględniając niejednokrotnie sprzeczne interesy organów publicznych oraz dziennikarzy.
 
Prelegent: Krzysztof Zanussi
 
„Polityka informacyjna, standardy etyczne i moralne, sposoby pozyskiwaniu informacji, szkolenia dziennikarzy, rozwiązania na przyszłość.”
 
Prelegent: Magdalena Bajer – Rada Etyki Mediów.
    
 

 

Pliki do pobrania