Spotkanie szefa BBN Aleksandra Szczygło z przedstawicielami związków zawodowych przemysłu zbrojeniowego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Spotkanie szefa BBN Aleksandra Szczygło z przedstawicielami związków zawodowych przemysłu zbrojeniowego

W środę, 11 lutego br., szef BBN minister Aleksander Szczygło spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych przemysłu zbrojeniowego.Rozmowa dotyczyła skutków, jakie dla kondycji ekonomicznej i stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłu zbrojeniowego przyniosą ograniczenia budżetowe MON w 2009 r.

Bezpośrednio po zakończeniu spotkania odbył się briefing prasowy szefa BBN oraz uczestniczących w rozmowach związkowców. Podczas konferencji minister Szczygło zrelacjonował przebieg dyskusji z przedstawicielami związków zawodowych oraz podkreślił, że oszczędności w budżecie MON oznaczają poważne zagrożenie dla wieloletnich planów rozwoju przemysłu zbrojeniowego. W tym kontekście szef BBN zwrócił szczególną uwagę na fakt, iż tegoroczne zakupy sprzętu i uzbrojenia przez resort obrony będą zdecydowanie niższe od realizowanych w latach ubiegłych. Powołując się na oceny związkowców zwrócił uwagę, że może to być nawet 30 proc. zakupów realizowanych w roku 2007. Zdaniem Aleksandra Szczygło tak znaczące obniżenie wielkości zamówień powoduje poważne  zagrożenie dla fizycznego istnienia zakładów przemysłu obronnego w Polsce. Szef BBN zapowiedział także, iż będzie dążył do tego, aby regularnie spotykać się ze związkowcami i wspólnie przyglądać się temu, co dzieje się w zakładach produkcji specjalnej.
Reprezentujący związkowców przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność” Stanisław Głowacki wyraził swoje niezmierne zadowolenie z rozmów. Podkreślił, że Aleksander Szczygło jest pierwszym od  jedenastu lat ministrem, który spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych przemysłu zbrojeniowego aby wysłuchać ich opinii oraz postulatów. Zaznaczył również, iż w interesie bezpieczeństwa państwa leży to, aby oszczędności budżetowe nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie zbrojeniówki, której ewentualna zapaść może spowodować redukcje ok. 46 tys. miejsc pracy, a tym samym przyczynić się do dalszego pogłębienia kryzysu gospodarczego. Zapowiedział również, że związkowcy są gotowi do rozmów w sprawie wypracowania pakietu antykryzysowego dla branży zbrojeniowej
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego, Zarządu Okręgowego Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska oraz Sekcji Krajowej Pracowników Cywilnych MON.

  • fot. BBN
    fot. BBN
  • fot. BBN
    fot. BBN
  • fot. BBN
    fot. BBN