Premiera filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Premiera filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”

W poniedziałek, 16 lutego br., w Teatrze Wielkim w Warszawie, odbyła się premiera filmu fabularnego „Popiełuszko. Wolność jest w nas", ukazującego historię zamordowanego w 1984 r. kapelana „Solidarności". Na ekrany polskich kin film trafi 27 lutego. Jego reżyserem jest Rafał Wieczyński.

Na uroczystą premierę do Teatru Wielkiego przybyli m.in. prezydent Lech Kaczyński, prymas Polski kardynał Józef Glemp, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a także rodzina zamordowanego księdza, w tym jego matka - Marianna Popiełuszko.

Na widowni zasiedli też aktorzy, m.in. Adam Woronowicz (odtwórca głównej roli), Krzysztof Kolberger, Marta Lipińska, Kazimierz Kaczor, Jerzy Zelnik, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, oraz reżyserzy - wśród nich Filip Bajon, Jerzy Hoffman, Jacek Bromski.

- Cała moja rodzina pochodzi z parafii św. Stanisława Kostki. Przez 48 lat to była moja parafia. - powiedział przed premierą prezydent Lech Kaczyński, który objął patronat nad filmem. W tej parafii ks. Popiełuszko przewodniczył mszom świętym odprawianym w intencji Ojczyzny.

- Jestem bardzo wzruszona. Przeżyłam to wszystko jeszcze raz – powiedziała po obejrzeniu filmu matka zamordowanego księdza, Marianna Popiełuszko. Jako „wielki” określił film Wieczyńskiego prymas Józef Glemp. - Bardzo się cieszę, że nagromadzono w nim tak wiele faktów, które przeżywaliśmy w ciągu długiego okresu. To nagromadzenie faktów pokazuje rzeczywistość od strony prawdy - powiedział.

Abp Kazimierz Nycz pytany, jaki obraz człowieka przedstawiono w filmowej opowieści o ks. Jerzym, odparł: - To ksiądz dobry i odważny, który uczył nas, jak zwyciężać zło. Człowiek, który nie bawił się w żadną politykę. Jeżeli była w jego życiu jakaś polityka, tą polityką była ewangelia - którą głosił w obronie człowieka, godności ludzkiej, w obronie prawdy.

Wieczyński wyreżyserował film na podstawie własnego scenariusza. Przedstawił życie ks. Jerzego począwszy od dzieciństwa spędzonego na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się powołania Jerzego Popiełuszki, aż po proces rodzenia się jego legendy w czasie stanu wojennego. Zabójstwo księdza przez funkcjonariuszy SB jesienią 1984 r. wywołało w Polsce wstrząs.

Reżyser zaprezentował losy ks. Jerzego na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski lat 80., m.in. strajków w sierpniu 1980 r. oraz manifestacji stanu wojennego, tłumionych przez władze PRL.

Przy okazji premiery filmu Prezydent nadał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej księdzu prałatowi Georgowi Hüsslerowi za wybitne zasługi w organizowaniu i niesieniu pomocy Polakom w czasie stanu wojennego. 

  • fot. Kancelaria Prezydenta RP
    fot. Kancelaria Prezydenta RP
  • fot. Kancelaria Prezydenta RP
    fot. Kancelaria Prezydenta RP
  • fot. Kancelaria Prezydenta RP
    fot. Kancelaria Prezydenta RP