Uroczystości w rocznicę śmierci „Ognia” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Uroczystości w rocznicę śmierci „Ognia”

W sobotę, 21 lutego br., w Waksmundzie odbyły się uroczystości w 62. rocznicę śmierci legendarnego partyzanta Podhala mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.

Obchody poświęcone „Ogniowi” oraz jego żołnierzom zorganizowane zostały przez Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej Rocha i Zgrupowania „Błyskawica” oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Koło z Waksmundu. Patronat nad uroczystościami objęli poseł na Sejm RP Edward Siarka oraz syn „Ognia” – Zbigniew Kuraś.
Obchody rozpoczęły się od plenerowej rekonstrukcji historycznej „Ogień schodzi z gór ‘45, ‘46” zrealizowanej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica” oraz 28. Podhalańską Drużynę Harcerską Zawisza z Ludzimierza.  Następnie w kościele pw. Jadwigi Śląskiej odprawiona została Msza Święta w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939 – 1955. Po nabożeństwie na cmentarzu przy grobach Konfederatów Tatrzańskich i żołnierzy Grupy Ochrony Sztabu mjr Józefa Kurasia „Ognia” odmówiona została modlitwa i odczytano Apel Poległych.
Podczas uroczystości poseł Edward Siarka odczytał okolicznościowy list wystosowany do uczestników obchodów przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Aleksandra Szczygło.

*    *    *

Józef Kuraś „Ogień” urodził się 23 października 1915 r. w Waksmundzie. Walczył w kampanii wrześniowej w 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Po kapitulacji jednostki bezskutecznie próbował przedostać się na Węgry. Po powrocie do rodzinnej wsi zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej, a następnie stanął na czele lokalnej placówki  Konfederacji Tatrzańskiej. W 1943 r., po zamordowaniu przez Niemców ojca, żony i 2,5 letniego syna oraz spaleniu rodzinnego domu, Józef Kuraś przyjął pseudonim „Ogień”. W ciągu kilku lat walki stał się na Podhalu postacią wręcz legendarną. Wraz ze swoimi podkomendnymi przeprowadził wiele spektakularnych akcji przeciwko okupantom niemieckim i sowieckim. Zginał 22 lutego 1947 r. w obławie zorganizowanej przez UB, MO i KBW. Do dziś nie ma swojego gronu, ponieważ UB nigdy nie ujawnił miejsca pochówku ciała „Ognia”.

13 sierpnia 2006 roku w Zakopanym Prezydent RP Lech Kaczyński odsłonił pomnik w hołdzie mjr. „Ogniowi” oraz jego żołnierzom ze Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.

Przez wiele lat propaganda PRL przedstawiała Józefa Kurasia go jako bandytę oraz przywódcę organizacji przestępczej. Przypisywano mu  najohydniejsze czyny i zbrodnie. Dzięki takim uroczystościom jak ta, która odbyła się w rodzinnej miejscowości „Ognia” w sobotę, 21 lutego br., bohaterom walk o niepodległość Polski po latach przywracane są należne pamięć i cześć.

  • fot. Andrzej Garbacz
    fot. Andrzej Garbacz
  • fot. Andrzej Garbacz
    fot. Andrzej Garbacz
  • fot. Andrzej Garbacz
    fot. Andrzej Garbacz
  • fot. Andrzej Garbacz
    fot. Andrzej Garbacz
  • fot. Andrzej Garbacz
    fot. Andrzej Garbacz
  • fot. Andrzej Garbacz
    fot. Andrzej Garbacz
  • fot. Andrzej Garbacz
    fot. Andrzej Garbacz