Szef BBN spotkał się ze związkowcami z branży zbrojeniowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN spotkał się ze związkowcami z branży zbrojeniowej

W piątek, 6 marca br., szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Aleksander Szczygło spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego reprezentującymi NSZZ Solidarność.

W trakcie spotkania delegacja związkowców przekazała na ręce szefa BBN skierowaną do wiadomości Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego petycję dotyczącą bieżącej sytuacji w sektorze zbrojeniowym. Tę samą petycję przekazano wcześniej Premierowi i Marszałkowi Sejmu.
Po spotkaniu odbył się wspólny briefing prasowy szefa BBN i związkowców, podczas którego minister Aleksander Szczygło podkreślił, iż w trakcie rozmów jeszcze bardziej utwierdził się w przekonaniu, że ostatnie cięcia w budżecie resortu obrony doprowadziły do najpoważniejszego od kilkunastu lat kryzysu polskiego przemysłu zbrojeniowego. Szef BBN zaznaczył, iż dalszy rozwój tego niekorzystnego trendu może doprowadzić nawet do faktycznego zaprzestania funkcjonowania tego sektora gospodarki. W tym kontekście A. Szczygło zwrócił też uwagę na fakt, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin nie da się racjonalnie zaplanować oszczędności w tak strategicznej ze względu na bezpieczeństwo państwa branży. Szef BBN podkreślił, iż takie pochopne działanie musiało niekorzystnie odbić się na kondycji zakładów zbrojeniowych, gdyż żadna spółka nie jest w stanie normalnie funkcjonować po obcięciu z dnia na dzień ponad połowy zamówień na swoje produkty.
Występujący w imieniu związkowców Jerzy Szpecht zaznaczył z kolei, że w obliczu zaistniałej sytuacji rząd okazał się całkowicie bezradny i nieprzygotowany do rozwiązania obecnych problemów. Dodał także, iż związki zawodowe są zdeterminowane nie dopuścić do tego, aby przemysł zbrojeniowy, który dopiero niedawno podniósł się z kolan został teraz doszczętnie zniszczony. W jego opinii szukanie oszczędności głównie poprzez cięcia wydatków na uzbrojenie było posunięciem bardzo krótkowzrocznym, które musi się negatywnie odbić na zdolnościach obronnych państwa.

 

 • fot. BBN
  fot. BBN
 • fot. BBN
  fot. BBN
 • fot. BBN
  fot. BBN
 • fot. BBN
  fot. BBN