Pogrzeb śp. kapitana pilota Roberta Wagnera - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Pogrzeb śp. kapitana pilota Roberta Wagnera

W piątek, 6 marca br., na cmentarzu parafialnym w Legionowie odbyły się uroczystości pogrzebowe kpt. pil. Roberta Wagnera, który poniósł śmierć w wypadku śmigłowca Mi-24D. W ceremonii udział wziął m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Aleksander Szczygło, minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Stachowiak oraz dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak. Mszę świętą odprawił Biskup Polowy WP ks. gen. dyw. Tadeusz Płoski.

Do tragicznej katastrofy doszło w dniu 27 lutego w godzinach późno wieczornych. W trakcie wykonywania programowego szkolenia lotniczego z użyciem środków bojowych, w ramach przygotowania do udziału w kolejnej misji poza granicami kraju, śmigłowiec Mi - 24 pilotowany przez załogę w składzie: dowódca załogi - kpt. pil. Marcin Gwizdowski, pilot operator - por. pil. Robert Wagner, technik pokładowy - mł. chor. sztab. Wojciech Wojciechowski runął w lesie w obrębie „poligonu Toruń”. Tragicznego zderzenia nie przeżył por. Wagner. Dwaj pozostali członkowie załogi zostali ranni.

*    *    *

Robert Wagner urodził się 19 stycznia 1977 roku w Łęczycy. W roku 1997 wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, po ukończeniu której, już jako pilot operator śmigłowców Mi - 24 trafił do 49. pułku śmigłowców bojowych w Pruszczu Gdańskim. W roku 2005 i 2007 dwukrotnie jako starszy pilot w eskadrze śmigłowców szturmowych brał udział w IV i VIII zmianie PKW w Iraku, zdobywając ogromne doświadczenie, uznanie oraz szacunek kolegów i przełożonych. Za sterami śmigłowca spędził ponad 700 godzin. Uczestniczył w wielu zgrupowaniach i ćwiczeniach poligonowych, w których potwierdzał swój kunszt, wysoki poziom wyszkolenia oraz ogromne doświadczenie.
Awansowany pośmiertnie do stopnia kapitana oficer zostawił żonę Joannę i syna Mateusza.

(Źródło: http://www.49psb.mil.pl/wagner.html)

  • fot. Krzysztof Stępkowski
    fot. Krzysztof Stępkowski
  • fot. Krzysztof Stępkowski
    fot. Krzysztof Stępkowski