Finał 50. edycji Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Finał 50. edycji Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym

W niedzielę, 15 marca br., szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Aleksander Szczygło wziął udział w finale 50. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, której tematem przewodnim było Bezpieczeństwo Państwa.

Tegorocznym zwycięzcą olimpiady został Piotr Bartoszewicz z Rzeszowa. Według informacji podanych przez przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady prof. dr. hab. Konstantego Adama Wojtaszczyka, w zakończonym w niedzielę konkursie wzięło udział 21 tys. uczniów z całej Polski. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 5 tys. uczniów, a do centralnego dostało się 104. Zawody rozpoczęły się w połowie listopada 2008 roku.
Pula nagród sięgnęła w tym roku prawie 90 tys zł. Dwudziestu laureatów, oprócz nagród rzeczowych otrzymało także indeksy, które dają prawo wstępu bez egzaminów na niektóre kierunki uniwersytetów, m.in. prawo, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, nauki polityczne.
W imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego minister Aleksander Szczygło złożył laureatom gratulacje oraz wręczył pióra z faksymile Prezydenta. Ponadto pięciu finalistów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w Olimpiadzie szef BBN zaprosił do Pałacu Prezydenckiego na uroczystości z okazji Narodowego Święta 3 Maja.