Prezydent RP i szef BBN uczestniczyli w Dorocznej Odprawie Rozliczeniowo – Koordynacyjnej MON i SZ RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent RP i szef BBN uczestniczyli w Dorocznej Odprawie Rozliczeniowo – Koordynacyjnej MON i SZ RP

W czwartek, 26 marca br., w Centrum Konferencyjnym WP odbyła się Doroczna Odprawa Rozliczeniowo – Koordynacyjna Kierowniczej Kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Odprawa służy podsumowaniu ostatniego roku w wojsku i wytyczeniu kolejnych zadań.

W pierwszej części obrad uczestniczył Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Lech Kaczyński. Prezydent mówił m.in. o skutkach cięć w budżecie MON, które są nieproporcjonalne do oszczędności w innych resortach. Podkreślił, że sprawa ograniczenia budżetu resortu obrony odbija się także na naszych zobowiązaniach wynikających z przynależności do NATO i ONZ. Niepokój budzą pojawiające się zapowiedzi wycofania polskich żołnierzy z misji w Czadzie, Libanie i Syrii. Ponadto Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wyraził opinię dotyczącą liczebności polskiej armii, która powinna liczyć 150 tys. żołnierzy. Prezydent ocenił, że 100-tysięczna armia będzie zbyt mała, zarówno w stosunku do możliwości naszego państwa, jak i potrzeb obronnych Polski.
W czasie obrad minister obrony narodowej Bogdan Klich zapowiedział utrzymanie tempa profesjonalizacji armii, która w 2011 r. ma liczyć 100 tys. żołnierzy służby czynnej i 20 tys. sił rezerwy, a także szybsze zmiany instytucjonalne obejmujące redukcję liczby garnizonów, rozwiązanie okręgów wojskowych, rozdzielenie funkcji planowania i dowodzenia oraz usprawnienie systemu dowodzenia. Zapewnił także, że nie planuje rozformowania żadnej z brygad, które według planu mają się stać podstawowymi związkami taktycznymi w wojskach lądowych.
W odprawie udział wzięli m.in.: Szef Sztabu Generalnego WP, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych RP, dowódca Operacyjny SZ RP, dowódca Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz przedstawiciele Parlamentu.
W dorocznej odprawie uczestniczył także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Aleksander Szczygło.

 • fot. DPI MON
  fot. DPI MON
 • fot. DPI MON
  fot. DPI MON
 • fot. DPI MON
  fot. DPI MON
 • fot. DPI MON
  fot. DPI MON
 • fot. DPI MON
  fot. DPI MON
 • fot. DPI MON
  fot. DPI MON