Procedura informowania o wystąpieniu sytuacji kryzysowych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Procedura informowania o wystąpieniu sytuacji kryzysowych

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent RP wykonuje zadania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa przy pomocy Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Tym samym BBN musi dysponować rzetelnymi danymi, niezbędnymi do przygotowywania analiz i materiałów informacyjnych dla celów decyzyjnych.

W celu zapewnienia sprawnego przekazywania Głowie Państwa informacji o ważnych, istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, wydarzeniach w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego funkcjonuje całodobowy system powiadamiania alarmowego. W przypadku wystąpienia tragicznego zdarzenia, takiego jak np. zamach terrorystyczny, katastrofa lub pożar, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa lub służby operacyjne poszczególnych urzędów i instytucji powinny, za pomocą telefonów alarmowych, niezwłocznie skontaktować się z dyżurującymi  pracownikami BBN.
Należy zauważyć, iż katalog wydarzeń nadzwyczajnych, o zaistnieniu których Biuro Bezpieczeństwa Narodowego będzie w przyszłości informowane, został szefowi BBN przedstawiony przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i jednocześnie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Antoniego Podolskiego we wrześniu 2008 r. Co więcej, Antoni Podolski zwrócił się wówczas do szefa BBN z prośbą o przekazanie ewentualnych sugestii dotyczących poszerzenia jego zakresu. W toku poczynionych wówczas ustaleń określono również sposoby przekazywania poszczególnych informacji. Tym bardziej więc budzi zdziwienie fakt, iż w odniesieniu do tragicznego pożaru w Kamieniu Pomorskim RCB nie zastosowało się do własnych procedur, a sam minister Podolski kwestionuje dzisiaj w mediach swoje wcześniejsze, formalne ustalenia.
Jest to niezrozumiałe również dlatego, iż do czasu zmian organizacyjnych w MSWiA, tj. przejęcia przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zadań Wydziału Monitorowania Zagrożeń – Centrum Zarządzania Kryzysowego MSWiA, nie było żadnych problemów z przepływem informacji pomiędzy resortem spraw wewnętrznych a BBN. Przekładowo Biuro było informowane nawet o takich sytuacjach, jak możliwość protestu mieszkańców miejscowości Zaręby Kościelne polegającego na czasowym zablokowaniu linii kolejowej Białystok – Warszawa.
Aby wyjaśnić przyczyny zaistniałej sytuacji oraz zapewnić szybkie i pełne przekazanie Prezydentowi RP niezbędnej wiedzy o zaistniałych zdarzeniach nadzwyczajnych w przypadku wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił się we wtorek, 14 kwietnia br., z odpowiednim wnioskiem do podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Antoniego Podolskiego.


Rzecznik Prasowy

Jarosław Rybak

 

Pismo podsekretarza stanu w MSWiA do szefa BBN


Przykładowa informacja przesłana do BBN przez MSWiA