Pięć lat Dowództwa Operacyjnego SZ - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Pięć lat Dowództwa Operacyjnego SZ

W środę, 1 lipca 2009 r., w Warszawie odbyły się uroczyste obchody piątej rocznicy utworzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. „Na początku było tutaj sto osób, dziś, z pracownikami wojska, niemal trzysta. Zmieniły się zadania.” – przypomniał gospodarz spotkania, dowódca operacyjny gen. broni Bronisław Kwiatkowski.

Święto Dowództwa Operacyjnego rozpoczęła ekumeniczna msza święta, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, odprawiana w intencji Dowództwa oraz żołnierzy biorących udział w misjach poza granicami kraju. Następnie, podczas uroczystej zmiany warty, złożone zostały wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierze.

W trakcie uroczystości szef BBN minister Aleksander Szczygło odczytał list okolicznościowy Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Lecha Kaczyńskiego. „Macie prawo odczuwać dumę z dobrze wykonanej powinności” – pisał Prezydent RP.

Święto było również okazją do połączenia się z dowódcami Polskich Kontyngentów Wojskowych w Afganistanie i Czadzie.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał odznaczenia zasłużonym żołnierzom i pracownikom cywilnym Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Zostali oni wyróżnieni za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej oraz za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył szef BBN minister Aleksander Szczygło. Z kolei minister ON Bogdan Klich przekazał wyróżnionym odznaczenia resortowe. Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Koncertowego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

***

Dynamika wydarzeń polityczno-militarnych na początku XXI wieku postawiła wiele wyzwań przed strategią bezpieczeństwa Rzeczpospolitej. Jedną z najpilniejszych potrzeb wynikających z charakteru współczesnych działań oraz z opracowanych ówcześnie dokumentów doktrynalnych było utworzenie dowództwa na poziomie operacyjnym - zdolnego do prowadzenia operacji połączonych. Istotą tych operacji jest zespolenie zróżnicowanych możliwości różnych rodzajów sił zbrojnych działających pod jednym dowództwem w celu osiągnięcia większych efektów działań, niż w przypadku samodzielnych działań wojsk z poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP zostało powołane decyzją ministra ON w dniu 22 października 2003 roku, jednakże swoją faktyczną działalność rozpoczęło w dniu 1 lipca 2004 roku. W niecały rok później Komisja certyfikująca Sztabu Generalnego potwierdziła pełną zdolność operacyjną dowództwa.

W wyniku zmian ustawowych w 2007 roku (nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej z 4 lipca 2007 roku) Dowództwo Operacyjne przejęło również wykonywanie zadań Ministra Obrony Narodowej w zakresie obrony powietrznej czy planowanie operacyjne i dowodzenie operacyjne przydzielonymi wojskami do przeprowadzenia operacji połączonej. DO SZ przeprowadziło min. największe ćwiczenia Sił Zbrojnych Anakonda w 2006 i 2008 roku.

Pierwszą misją kierowaną przez DO SZ stanowiła misja w Pakistanie, następnie Dowództwo Operacyjne przejęło kontrolę nad misją w Iraku. W kolejnych latach DO SZ dowodziło polskimi żołnierzami w ramach misji „Orlik”, „Active Endeavour” oraz w Kongu. Kulminacją był rok 2008, kiedy pod dowództwem DO SZ znajdowało się ponad 4 tysiące żołnierzy.

Do tej pory Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych (DO SZ) dowodziło Polskimi Kontyngentami Wojskowymi w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz koalicyjnych na trzech kontyngentach.

W chwili obecnej Dowództwo Operacyjne kieruje działaniami 3750 żołnierzy biorących udział w ośmiu misjach i operacjach poza granicami Rzeczpospolitej. Największy Polski Kontyngent Wojskowy bierze udział w operacji ISAF w Afganistanie. W Dowództwie Operacyjnym pracuje niemal 300 żołnierzy i pracowników wojska. Siedziba Dowództwa mieści się w Warszawie.

Można stwierdzić, że Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, w stosunku do dowództw rodzajów sił zbrojnych, pełni rolę koordynującą, wynikającą z organizacyjnych i technicznych możliwości dowodzenia działaniami wojsk na lądzie, w powietrzu i na morzu. Utworzenie Dowództwa Operacyjnego pozwoliło również na osiągnięcie kompatybilności i interoperacyjności Sił Zbrojnych RP ze strukturami dowodzenia NATO.

(Źródło: www.do.wp.mil.pl)

  • fot. Dowództwo Operacyjne
    fot. Dowództwo Operacyjne
  • fot. Dowództwo Operacyjne
    fot. Dowództwo Operacyjne
  • fot. Dowództwo Operacyjne
    fot. Dowództwo Operacyjne
  • fot. Dowództwo Operacyjne
    fot. Dowództwo Operacyjne
  • fot. Dowództwo Operacyjne
    fot. Dowództwo Operacyjne
  • fot. Dowództwo Operacyjne
    fot. Dowództwo Operacyjne
  • fot. Dowództwo Operacyjne
    fot. Dowództwo Operacyjne
  • fot. Dowództwo Operacyjne
    fot. Dowództwo Operacyjne