Analiza BBN dotycząca ustawy o ochronie informacji niejawnych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Analiza BBN dotycząca ustawy o ochronie informacji niejawnych

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało analizę zawierającą uwagi i sugestie do prac nad nową ustawą o ochronie informacji niejawnych. W BBN przeanalizowano problemy prawne związane z prowadzeniem postępowań sprawdzających osób starających się o dopuszczenie lub przedłużenie „certyfikatów” uprawniających do dostępu do dokumentów niejawnych.

Celem opracowanej analizy nie jest wskazywanie konkretnych przypadków naruszeń prawa przez służby ochrony państwa, ale ograniczenie potencjalnych zagrożeń związanych z możliwością politycznego oddziaływania na służby specjalne oraz zwiększeniem gwarancji właściwego stosowania prawa w kontrolnym postępowaniu sprawdzającym.

Postępowanie sprawdzające, prowadzone przez służby ochrony państwa, ma na celu ustalenie, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy. Od ustalenia, czy dana osoba daje taką rękojmię, zależy nie tylko dopuszczenie jej do informacji niejawnych, ale również możliwość objęcia określonego stanowiska lub kontynuowania pracy na danym stanowisku.

Postępowanie sprawdzające ma więc olbrzymi wpływ nie tylko na sytuację osobistą. W dużym stopniu przekłada się także na życie zawodowe. Bardzo często osoba taka nie ma żadnego wpływu na postępowanie, jego przebieg, a także na wynik końcowy.

Sytuacja taka stwarza możliwości nadużyć i może stanowić element gry służb ochrony państwa. W przypadku „zapotrzebowania politycznego” np. na utrzymywanie stanu niepewności osoby wobec której toczy jest postępowanie sprawdzające lub ograniczenie jej dostępu do stanowiska, gdyż procedura może być prowadzona przez wiele miesięcy. 
 

Analiza BBN dotycząca ustawy o ochronie informacji niejawnych