Uroczystość sadzenia „Dębu Pamięci” w WIM - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Uroczystość sadzenia „Dębu Pamięci” w WIM

W czwartek, 17 września 2009 r., w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Katyń – ocalić od zapomnienia”, odbyła się uroczystość sadzenia "Dębu Pamięci”.

Drzewo posadzone na terenie Kliniki Psychiatrii i Szoku Bojowego WIM, jest jednym z ponad 21 tys. dębów, jakie do 2010 roku zostaną posadzone w całym kraju w ramach wspomnianej akcji, prowadzonej pod patronatem Prezydenta RP. Każde drzewo upamiętni jedną z ofiar zbrodni katyńskiej – zamordowanych w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Twerze i Charkowie.

Dąb posadzony w WIM 17 września 2009 r. został poświęcony pamięci gen. bryg. dr. med. Jana Władysława Nelkena – psychiatry wojskowego i sądowego, st. ordynatora i kierownika naukowego oddziału psychiatrycznego Szpitala Ujazdowskiego, zamordowanego w 1940 r. przez  NKWD w Katyniu.

Podczas uroczystości odsłonięta została także tablica pamiątkowa, na której oprócz nazwiska generała, znalazło się nazwisko jego żony dr. fil. Ireny Borkowskiej-Nelkenowej oraz córki Anny Nelken – poległych podczas Powstania Warszawskiego.

W uroczystości uczestniczył m.in. reprezentujący Prezydenta RP, minister Andrzej Klarkowski.

Tego dnia, w Wojskowym Instytucie Medycznym, odbyła się również sesja naukowa „90 lat służby psychiatrycznej w Wojsku Polskim - historia i współczesne problemy”.  Jednym z jej uczestników był, reprezentujący szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygło, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Jarosław Rybak, który odczytał list okolicznościowy Szefa BBN, skierowany do organizatorów i uczestników konferencji.
 

List Szefa BBN - sesja naukowa "90 lat służby psychiatrycznej w WP (...)", WIM, 17 września 2009
  • fot. A. Kosater, WIM
    fot. A. Kosater, WIM
  • fot. A. Kosater, WIM
    fot. A. Kosater, WIM
  • fot. A. Kosater, WIM
    fot. A. Kosater, WIM