Cichociemny u szefa BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Cichociemny u szefa BBN

We wtorek, 22 września 2009 r., szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Aleksander Szczygło spotkał się ze Zdzisławem Straszyńskim ps. „Meteor”, jednym z legendarnych Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej. W spotkaniu ze strony BBN uczestniczyli również Jarosław Rybak dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej oraz Maciej Czulicki naczelnik wydziału Promocji Patriotyzmu.

Podczas rozmowy Zdzisław Straszyński, mieszkający na co dzień w Australii, podzielił się z szefem BBN swoimi refleksjami na temat niedawnych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz odbywającego się w tym samym czasie Światowego Zjazdu Polskich Kombatantów, którego był uczestnikiem.

***

Zdzisław Straszyński, ps. „Meteor”, urodził się 11 kwietnia 1922 roku w Łucku. Gdy wybuchła wojna chodził do drugiej klasy liceum. W 1939 r. przedostał się do Rumunii. W 1940 r. wstąpił do Wojska Polskiego we Francji – 10. Brygady Kawalerii Pancernej (24. p.uł.). Pozostał w jej szeregach również na terenie Wielkiej Brytanii. Tam ukończył Szkołę Podchorążych. Przeszkolony w dywersji i broni pancernej, został zaprzysiężony jako skoczek AK 15 grudnia 1943 roku. Do Polski przyleciał w nocy z 10 na 11 maja 1944 roku, został zrzucony w miejscowości Dąbrowa w powiecie piotrkowskim.

W konspiracji trafił początkowo do Okręgu AK Łódź, do oddziału partyzanckiego „Burza”. W lipcu był już w Okręgu AK Kraków. Tam pełnił funkcję dowódcy I plutonu dywersyjnego Obwodu Brzesko w Inspektoracie Rejonowym Tarnów, a także dowódcy I plutonu i zastępcy dowódcy 1. kompanii w III baonie 16 pp AK. Później został dowódcą oddziału partyzanckiego „Meteor”.

Po wojnie, w 1945 roku, dzięki znajomości mechaniki udało mu się znaleźć pracę w warsztacie samochodowym na Dolnym Śląsku. Krótko potem trafił na Pomorze, do Sztutowa. Mimo inwigilacji ze strony miejscowego UB udawało mu się ukrywać swoją działalność w podziemiu.

Wkrótce jednak pojawiła się groźba dekonspiracji i 1947 roku musiał uciekać z kraju. Przedostał się do Anglii, a następnie przez Południową Afrykę trafił do Australii, gdzie mieszka do dzisiaj. Pierwszy raz odwiedził Ojczyznę w 1973 r., a kolejny raz w 1987 r. Od tamtej pory przyjeżdża co dwa lata i spędza w Warszawie kilka miesięcy.

13 września 2006 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał Zdzisławowi Straszyńskiemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.