Posiedzenie Rady Gabinetowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Posiedzenie Rady Gabinetowej

Pod przewodnictwem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się 23 lutego 1999 r. (trzygodzinne) posiedzenie Rady Gabinetowej. Rada oceniła stan przygotowań Polski przed wstąpieniem do NATO oraz przebieg realizacji najważniejszych reform w państwie.

Pod przewodnictwem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się 23 lutego 1999 r. (trzygodzinne) posiedzenie Rady Gabinetowej. Rada oceniła stan przygotowań Polski przed wstąpieniem do NATO oraz przebieg realizacji najważniejszych reform w państwie. Podczas posiedzenia Rady omawiano też sytuację w Kosowie.

Prezydent A. Kwaśniewski podzielił opinię rządu, że Polska wypełnia minimum wymogów członkowskich stawianych przez NATO. Upoważnia to Prezydenta do złożenia podpisu pod aktem ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Podczas spotkania z dziennikarzami, po posiedzeniu Rady Gabinetowej, Sekretarz Stanu, Szef BBN Marek M. Siwiec powiedział, że Prezydent pytał członków rządu, czy Polska będzie w stanie wypełnić swoje zadania wynikające z członkostwa w Sojuszu i czy w NATO będzie odgrywać rolę "sojusznika, czy petenta". Minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz wyraził przekonanie, że "nie będziemy w peletonie, ale w czołówce".

Minister Marek M. Siwiec powiedział, że "w przypadku konieczności wysłania wojsk sojuszniczych" do Kosowa, rząd jest gotowy wystąpić do Prezydenta z wnioskiem "o udzielenie zgody na tego typu operacje wojsk lądowych". Szef BBN poinformował, że taką informację przekazał Prezydentowi Prezes Rady Ministrów.

Zgodnie z art. 141 ust. 1 i 2 oraz art. 144 ust. 3 pkt 5 Konstytucji, Radę Gabinetową zwołuje Prezydent RP. Tę instytucję konstytucyjną tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta. Rada zwoływana jest w sprawach szczególnej wagi, nie ma jednak uprawnień rządu. Dotychczas odbyły się dwa posiedzenia Rady Gabinetowej: 27 stycznia (na temat zamierzeń Prezydenta i rządu w 1998 roku, reformy administracyjnej, integracji z NATO) i 24 marca 1998 roku (na temat przygotowań Polski do negocjacji z Unią Europejską).