Szef BBN pyta Minister Zdrowia i Prezesa NFZ o powody ograniczania finansowania świadczeń zdrowotnych
Szef BBN Aleksander Szczygło przesłał do minister zdrowia Ewy Kopacz oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza pismo, dotyczące niepokojących informacji o stanie finansowania zakładów opieki zdrowotnej ze środków publicznych oraz wynikającymi z tego konsekwencjami, jakimi są ograniczenia w zakresie wykonywania świadczeń zdrowotnych.
Szef BBN, działając w imieniu Prezydenta RP (zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, t.j. Dz.U. z 2004, poz. 241, poz. 2416 ze zm.), zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie powodu wystąpienia ograniczeń w zakresie finansowania świadczeń zdrowotnych, w stosunku do potrzeb zgłoszonych w 2009 r. oraz o przedstawienie założeń finansowania systemu ochrony zdrowia w roku 2010.
W swoim piśmie szef BBN zapytał m.in. o powód i skalę ograniczeń finansowych w odniesieniu do poszczególnych rodzajów świadczeń, o aktualny stan zadłużenia szpitali i innych placówek ochrony zdrowia, a także o określenie, czy kierownicy poszczególnych placówek służby zdrowia kierowali do Ministerstwa Zdrowia lub NFZ swoje wątpliwości, dotyczące podejmowania decyzji, jakich działań – wymagających interwencji lekarskiej, w tym hospitalizacji – należy zaniechać z powodu wspomnianych ograniczeń finansowych.
Minister Aleksander Szczygło poprosił o wyjaśnienie, jakie działania Ministerstwo Zdrowia podjęło w 2009 roku, zgodnie z rekomendacjami organizacji międzynarodowych i Prezydenta RP oraz stosownie do art. 68 ust. 3 Konstytucji RP o obowiązku władz publicznych do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku, wobec przewidywanych ograniczeń w finansowania ze środków publicznych systemu ochrony zdrowia, a także czy w 2010 roku przewidywane jest dalsze ograniczenie świadczeń zdrowotnych.
Ponadto szef BBN oczekuje na przesłanie informacji dotyczących działań Ministerstwa Zdrowia w związku z zagrożeniem epidemią grypy oraz czy Ministerstwo Zdrowia planuje powrót do przygotowania projektu ustawy (nad którą prace zostały zatrzymane pod koniec 2007 r.) i wdrożenia sieci szpitali, które mogą istotnie podnieść bezpieczeństwo zdrowotne.