Szef BBN zaniepokojony informacją prezesa NFZ - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN zaniepokojony informacją prezesa NFZ

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Aleksander Szczygło jest zaniepokojony pogarszającym się stanem finansowania publicznej ochrony zdrowia. W 2010 r. środki publiczne jakie otrzyma NFZ będą mniejsze o ponad 1,5 mld zł.

To konkluzja odpowiedzi dotyczącej bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, przesłanej do BBN przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dr. n. med. Jacka Paszkiewicza.

W pisma wynika, że sygnalizowana m.in. przez media zapaść w finansowaniu publicznej ochrony zdrowia w przyszłym roku ulegnie pogłębieniu. W porównaniu do 2009 r., środki publiczne jakie otrzyma NFZ zostaną zmniejszone o 2,71 proc., czyli o ponad 1,5 mld zł. Ponadto sytuację finansową dodatkowo może pogorszyć konieczność opłacenia z pomniejszonego budżetu, zaległości jakie powstaną w 2009 r. W ten sposób zostaną opłacone koszty leczenia pacjentów, którzy w bieżącym roku nie uzyskają dostępu do usług medycznych finansowanych przez NFZ.
Szef BBN z niepokojem przyjął tę informację, zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Prezes NFZ przestawił przyczyny zmniejszenia środków w 2010 r. W swoim piśmie wskazał na skutki spowolnienia gospodarczego oraz prognozowane zmniejszenie wpływów do NFZ środków z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne. W ocenie BBN przedstawione powody nie mogą być wytłumaczeniem dla powstania zagrożeń w tak wrażliwym obszarze funkcjonowania państwa, jakim jest ochrona zdrowia Polaków.

Pismo NFZ jest odpowiedzią na pytania zadanie przez Szefa BBN w dniu 19 listopada br.

 

Komunikat BBN: Szef BBN pyta Minister Zdrowia i Prezesa NFZ o powody ograniczania finansowania świadczeń zdrowotnych

 

  • fot. BBN
    fot. BBN