Szef BBN: Nie można zatrzymywać przemocy tylko słowami - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN: Nie można zatrzymywać przemocy tylko słowami

W poniedziałek, 14 grudnia br., w porannym programie TVP INFO szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło pytany o zdrowie prezydenta powiedział, że już jest lepiej, ale zgodnie z zaleceniami lekarzy, Lech Kaczyński nie uczestnicy na razie w wydarzeniach na zewnątrz.

Komentując podpisaną umowę SOFA, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przyznał, że cieszy się, że zakończono trwające 15 miesięcy negocjacje. Jak przypomniał, w pierwszych planach amerykańskie rakiety Patriot miały przyjechać do Polski już w pierwszym kwartale tego roku.

Dodał, że z punktu widzenia Polski, wynegocjowane rozwiązania, przewidujące między innymi, że amerykańscy żołnierze będą sądzeni przez polski wymiar sprawiedliwości gdy popełnią przestępstwo poza bazą, a na wniosek mogą zostać przekazani stronie amerykańskiej, są korzystne.

Komentując projekt zwiększenia polskiego kontyngentu w Afganistanie, minister powtórzył, że w obecnej sytuacji najważniejsza jest odpowiedź na pytanie o cele naszej dalszej obecności w tym kraju. Dodał, że w jego opinii powinniśmy bardziej współpracować z Amerykanami, tak jak to miało miejsce przed objęciem dowództwa w prowincji Ghazni.

Odnosząc się do słów Baracka Obamy na uroczystości odebrania pokojowej Nagrody Nobla, Aleksander Szczygło powiedział, że słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych na pewno były szczere i zgadza się z nim, że nie można hamować przemocy tylko poprzez słowa i często potrzebne są zdecydowane działania.

Pytany o informacje, które pojawiły się w prasie, że polscy żołnierze na misjach są niedoposażeni, były minister obrony narodowej powiedział, że jeszcze za jego czasów w MON wystartowała procedura zakupu nowych śmigłowców na afgańską misję. Przyznał jednak, że od tego czasu minister Klich niewiele w tej kwestii zrobił. – A śmigłowców nie kupuje się w supermarkecie – zakończył szef BBN.

  • szef BBN Aleksander Szczygło
    szef BBN Aleksander Szczygło