Odznaczenie Generalnego Inspektora Bundeswehry - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Odznaczenie Generalnego Inspektora Bundeswehry

W imieniu Prezydenta RP - zwierzchnika Sił Zbrojnych, szef BBN Marek M. Siwiec 19 marca 1999 roku odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP gen. Hartmuta Baggera - Generalnego Inspektora Bundeswehry w uznaniu jego wybitnych zasług w rozwijaniu polsko - niemieckiej współpracy.

W imieniu Prezydenta RP - zwierzchnika Sił Zbrojnych, szef BBN Marek M. Siwiec 19 marca 1999 roku odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP gen. Hartmuta Baggera - Generalnego Inspektora Bundeswehry w uznaniu jego wybitnych zasług w rozwijaniu polsko - niemieckiej współpracy. "Świętujemy w tym tygodniu wejście do NATO, ale nie byłoby tego święta, gdyby nie polityka Niemiec i ich wsparcie" - powiedział minister M.M. Siwiec. Przypomniał, że od początku lat 90. przedstawiciele Niemiec niezmiennie mówili, że Polska powinna przystąpić do Paktu. Przywołał przykład Helmuta Kohla i Volkera Ruehego. Podkreślił też osobiste wsparcie, jakiego Polsce udzielał gen. H. Bagger: " zaangażowanie generała Baggera w proces zbliżenia obydwu armii zaowocowało nawiązaniem partnerskiej współpracy pomiędzy związkami taktycznymi Wojska Polskiego i Bundeswehry, a przede wszystkim przyszłej inauguracji wspólnego polsko - niemiecko - duńskiego Korpusu Północno - Wschodniego, który przekroczył dawną strefę podziału polityczno - wojskowego Europy".

"Nie traktuję tego odznaczenia jako spłaty długu Polski wobec Niemiec, lecz przyjmuję je z wdzięcznością i dumą, bo to Polacy zainicjowali zmiany w Europie, które umożliwiły zjednoczenie Niemiec" - powiedział gen. Bagger. Podkreślił, że order jest uhonorowaniem wszystkich żołnierzy Bundeswehry, którzy dbali o rozwój "przyjaznych, sąsiedzkich i w sensie wojskowym koleżeńskich stosunków".

Gen. Hartmut Bagger - który za półtora tygodnia odchodzi w stan spoczynku - zadeklarował, że swoim doświadczeniem będzie nadal służył Polsce, aby pomóc jej w NATO i w drodze do Unii Europejskiej, choć zastrzegł, że nie czuje się doradcą.

Generalny Inspektor Bundeswehry przebywał z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce na zaproszenie Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W czasie wizyty wygłosił wykład na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat: "Polityka bezpieczeństwa w XXI wieku". Spotkał się również z żołnierzami Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

Generalny Inspektor Bundeswehry jest najwyższym rangą żołnierzem (generałem czterogwiazdkowym) w Republice Federalnej Niemiec i równocześnie wojskowym doradcą federalnego kanclerza oraz federalnego ministra obrony.