Szef BBN o złych decyzjach w Wojsku Polskim - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN o złych decyzjach w Wojsku Polskim

Polskie misje wojskowe to nie tylko Afganistan czy Irak. Szef BBN Aleksander Szczygło przypomina, że w zeszłym roku zakończyły się polskie misje w Libanie i na Wzgórzach Golan. - Z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej ta decyzja przynosi praktycznie same straty - komentuje szef BBN.

Były minister obrony zwraca uwagę, że misje te nie kosztowały budżet państwa zbyt wiele, a likwidując je zastosowano "starą wojskową zasadę »będziemy oszczędzać niezależnie od tego, ile nas to kosztuje«".

- Obie misje kosztowałyby (...) Polskę niecałe 60 mln zł. To tyle, ile należy zapłacić za trzy czołgi PT-91 "Twardy" lub cztery, wysyłane na misje, transportery "Rosomak". Tak więc nie tylko dla budżetu państwa, ale też dla budżetu MON utrzymywanie misji w Libanie i na Wzgórzach Golan nie było znaczącym obciążeniem - komentuje Aleksander Szczygło.

Były minister uważa, że misje w ramach UNDOF (35 lat - Wzgórza Golan) i UNIFIL (17 lat - Liban) umożliwiły Polsce udział "w rozwiązywaniu jednego z najpoważniejszych konfliktów międzynarodowych we współczesnym świecie". - Budowaliśmy więc wizerunek poważnego, wiarygodnego państwa, zainteresowanego nie tylko problemami własnego regionu, ale także angażującego się w kwestie globalne - komentuje.

- Nasze uczestnictwo w operacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie było stałym elementem zrównoważonej polityki wobec konfliktów w tym regionie. Polska postrzegana była pozytywnie przez wszystkie strony konfliktów – zarówno przez Izrael, jak i państwa arabskie. Dawało nam to - rzadką w tym regionie - pozycję państwa neutralnego - dodaje. Szczygło podkreśla, że oprócz dobrych relacji z Izraelem i państwami arabskimi, misje wojskowe przełożyły się na dobre kontakty gospodarcze, które po likwidacji misji wojskowych mogą być teraz utrudnione.

- Wycofując się ze Wzgórz Golan i Libanu tracimy więc szansę udziału w ważnych międzynarodowych inicjatywach dotyczących Bliskiego Wschodu. Po odłożeniu w czasie realizacji projektu tarczy antyrakietowej, angażując się jedynie w misję NATO w Afganistanie, znacząco ograniczamy możliwości współpracy z Waszyngtonem - uważa Aleksander Szczygło.

Źródło: www.onet.pl

  • Szef BBN Aleksander Szczygło
    Szef BBN Aleksander Szczygło