Otwarcie wystawy „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie (...)” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Otwarcie wystawy „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie (...)”

W czwartek, 11 marca br., szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Aleksander Szczygło uczestniczył w otwarciu wystawy „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie. Antykomunistyczne Podziemie Zbrojne po 1944 roku”, które odbyło się w sali rycerskiej zamku w Nidzicy.

Podczas uroczystości szef BBN wręczył ordery państwowe, przyznane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zasłużonym mieszkańcom Nidzicy.

Ordery państwowe z rąk szefa BBN odebrali:

Wiesław Rajmund Moszczyński – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Współorganizator NSZZ „Solidarność” przy Fabryce Aparatury Rentgenowskiej i Urządzeń Medycznych w Nidzicy. Za działalność opozycyjną od 15 grudnia 1981 roku internowany przez kolejnych 9 miesięcy w zakładach karnych w Iławie i Kwidzynie.

Po zniesieniu stanu wojennego przewodniczący nidzickiej „Solidarności” oraz współzałożycielem Fundacji „Nida”, działającej na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w powiecie (obecnie W. Moszczyński jest członkiem Rady Fundacji).

W 1997 roku współtworzył Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego Pro-Patria. Jeden z pierwszych redaktorów Gazety Nidzickiej.

Zbigniew Bernard Wernik – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Działalność związkową rozpoczął we wrześniu 1980 roku inicjując powołanie Tymczasowej Komisji Założycielskiej NSZZ „Solidarność” w swoim zakładzie pracy – Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy. Pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego MKZ „Solidarność” w Nidzicy organizował Wolne Związki Zawodowe w zakładach pracy. Był także członkiem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ „Solidarność” Służby Zdrowia.

Po ogłoszeniu stanu wojennego, 16 grudnia 1981 roku został zatrzymany i osadzony w areszcie MO w Nidzicy, a następnie w Olsztynie. Do 29 kwietnia 1982 roku internowany w zakładzie karnym w Iławie.

Aktywny działacz reaktywowanego oddziału terenowego NSZZ „Solidarność” w Nidzicy. W latach 1998-2002 radny powiatowy, a od 2006 roku przewodniczący Rady Powiatu Nidzickiego.

***

Wystawę poświęconą bohaterskim żołnierzom z lat 1944-1956 będzie można oglądać w nidzickim zamku do 21 marca br.

  • www.podziemiezbrojne.blox.pl
    www.podziemiezbrojne.blox.pl
  • www.podziemiezbrojne.blox.pl
    www.podziemiezbrojne.blox.pl