Wystąpienie do premiera o podjęcie działań dostosowawczych prawo do Konstytucji RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Wystąpienie do premiera o podjęcie działań dostosowawczych prawo do Konstytucji RP

Z uwagi na to, że do końca wyznaczonego przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej dla Rady Ministrów terminu na przedłożenie parlamentowi projektów ustaw niezbędnych do jej stosowania pozostało zaledwie 6 miesięcy (termin ten upływa, zgodnie z art. 236 ust. 1, w dniu 16 października 1999 r.), prezydent Aleksander Kwaśniewski wystąpił 16 kwietnia 1999 roku do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie niezbędnych działań zmierzających do dostosowania systemu prawa do postanowień nowej Konstytucji. W przekonaniu prezydenta niezbędne jest niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych, które umożliwią korzystanie przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z ich konstytucyjnych wolności i praw oraz ustalą zasady działania organów władzy publicznej zgodnie z ich konstytucyjnie określonymi kompetencjami. Stosowne propozycje niezbędnych zmian ustawodawstwa w zakresie wymaganym przez Konstytucję przedłożyła Rada Legislacyjna już jesienią 1997 roku. Prezydent w swoim piśmie do premiera podkreślił m.in., że bezpieczeństwo państwa i jego obywateli wymaga uchwalenia ustawy regulującej wykonywanie przez prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, jak również pilnego sfinalizowania prac nad wniesionymi do Sejmu z jego inicjatywy projektami ustaw dotyczących stanów nadzwyczajnych.

W październiku 1997 roku prezydent złożył w Sejmie cztery projekty ustaw dotyczących stanów nadzwyczajnych. Są to projekty ustaw: o stanie wojennym, o stanie wyjątkowym, o stanie klęski żywiołowej oraz o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Ustawa o stanie wojennym ma zastąpić obowiązujący dotąd dekret z 12 grudnia 1981 roku.

Pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw odbyło się w Sejmie w grudniu 1997 roku, i zostały one skierowane do komisji sejmowych. Komisje: Administracji i Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Obrony Narodowej oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej powołały Podkomisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia prezydenckich projektów ustaw o stanach nadzwyczajnych. Podkomisja obradowała dotychczas trzy razy zajmując się w zasadzie sprawami proceduralnymi. Obecnie Podkomisja nie ma nawet przewodniczącego, gdyż dotychczasowy - Jerzy Ciemniewski, został powołany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego i złożył mandat poselski.

Prezydent RP o swoim stanowisku w sprawie pilnej potrzeby podjęcia działań dostosowujących system prawny do Konstytucji, poinformował Marszałka Sejmu oraz Ministra Sprawiedliwości.

W Konstytucji RP z 1997 roku wprowadzono rozdział XI o stanach nadzwyczajnych. Zapisano jednak m.in., że zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności oraz prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych określa ustawa (art. 226 ust. 3).