Uroczystości 80-lecia Związku Inwalidów Wojennych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Uroczystości 80-lecia Związku Inwalidów Wojennych

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył 19 kwietnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie ordery i odznaczenia oraz nominacje na pierwszy stopień oficerski członkom Związku Inwalidów Wojennych RP z okazji 80. rocznicy powstania tej organizacji. Prezydent A. Kwaśniewski, zwracając się do odznaczonych i nowo mianowanych, powiedział: "Dzisiejsza uroczystość ma dla mnie szczególnie uroczysty i wzruszający charakter. Jako Zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych RP mogłem dokonać nominacji na pierwszy stopień oficerski żołnierzy - inwalidów wojennych oraz wręczyć odznaczenia państwowe wybitnym działaczom Związku Inwalidów Wojennych RP. Serdecznie gratuluję i chylę czoło przed Waszym męstwem w walce i służbie. Wasz trud, Wasze bohaterstwo, Wasza ofiarność nie poszły na marne. Są nieustającym przykładem dla młodego pokolenia, żywą szkołą patriotyzmu. To dzięki Wam, my, historyczni następcy, możemy dzisiaj żyć w suwerennym, bezpiecznym kraju i korzystać z uroków wolności. Dlatego winni jesteśmy Wam wdzięczność i najwyższy szacunek. Składam gratulacje całemu Związkowi Inwalidów Wojennych RP, który obchodzi jakże piękny, jakże znaczący jubileusz 80-lecia. Od 1919 roku, mimo szkód, jakie poniósł w czasie okupacji i w okresie stalinowskim, nieustannie służy inwalidom wojennym i wojskowym, ich rodzinom i środowisku żołnierskiemu. Jego rola jest wręcz trudna do przecenienia. Skutecznie walczy o interesy ludzi, którzy w służbie Ojczyzny oddali rzecz najcenniejszą - ludzi, którzy w służbie Ojczyzny oddali rzecz najcenniejszą - swoje zdrowie. Pomaga tym ludziom zachować godne warunki życia, uzyskać opiekę socjalną i medyczną, rozwijać koleżeństwo i przyjaźń. Na podkreślenie zasługuje też upowszechnianie w społeczeństwie przez Związek patriotycznych tradycji walk niepodległościowych i wiedzy o poniesionych ofiarach. Z osobistą satysfakcją i dumą przyjąłem zaproszenie do objęcia honorowego patronatu nad obchodami 80-lecia Związku. Deklaruję wsparcie mojego urzędu dla różnego rodzaju działań i inicjatyw Związku służących integracji środowiska żołnierskiego. Wszystkim uczestnikom uroczystości i ich rodzinom składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym".

Za "oddanie sprawom kombatantów, a zwłaszcza inwalidów wojennych" Aleksander Kwaśniewski otrzymał honorowe członkostwo Związku Inwalidów Wojennych RP.

Prezydent spotkał się także z Prezydium Związku. Podczas tego spotkania przedstawione zostały prezydentowi zasadnicze problemy środowiska inwalidów wojennych. Uczestnicy spotkania zwrócili m.in. uwagę na sprawę stanu uregulowań prawnych określających status inwalidy wojennego i kombatanta, a szczególnie na ostatnie nowelizacje w tej dziedzinie, które prowadzą do sztucznych podziałów w środowisku kombatantów. W świetle wprowadzanych reform (nowego systemu emerytalnego i reformy służby zdrowia) poddano pod wątpliwość realizację przez rząd postanowień artykułu 19 Konstytucji stwierdzających, że "Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych". A. Kwaśniewski wskazał, że istnieje potrzeba poszukiwania sposobów oraz możliwości stabilizacji nabytych praw przez inwalidów, weteranów i kombatantów, bez upolityczniania tych zagadnień.

W ramach rocznicowych uroczystości odbyła się msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie oraz Apel Poległych. W asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zostały złożone wieńce. W imieniu prezydenta RP wieniec złożył minister Marek Dukaczewski.

*

Związek Inwalidów Wojennych RP założono 19 kwietnia 1919 r. Jest on najstarszą organizację kombatancką w Polsce i jednym z pięciu najstarszych tego typu stowarzyszeń na świecie. Zrzesza obecnie około 50 tys. osób.