Spotkanie z kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Spotkanie z kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem

29 kwietnia 1999 roku w Gdańsku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski spotkał się kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem, który przybył do Polski z dwudniową wizytą.

Zdaniem prezydenta A. Kwaśniewskiego, jednym z najważniejszych zadań Polski i Niemiec jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Pokój w Europie zależy w dużej mierze od Niemiec, ale również od Polski i od naszej współpracy - powiedział A. Kwaśniewski dziennikarzom i licznie zgromadzonym mieszkańcom Gdańska.

Kanclerz Gerhard Schroeder podkreślił, że Niemcom zależy na rozwijaniu współpracy, zwłaszcza gospodarczej, z Polską. Zadeklarował wsparcie dla naszych dążeń do Unii Europejskiej. Kanclerz dodał, że Polska powinna jak najszybciej wstąpić do UE. "Sześćdziesiąt lat po wojnie współpraca między Polską a Niemcami jest dobra jak nigdy przedtem. To dla nas honor i radość" - mówił A. Kwaśniewski.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski i kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder uznali zaangażowanie Rosji w próby dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w Kosowie za ważną inicjatywę - poinformował dziennikarzy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek M. Siwiec po spotkaniu A. Kwaśniewskigo i G. Schroedera na uroczystej kolacji w willi "Hestia" w Sopocie. Minister Siwiec podkreślił, że obaj politycy uznali za "wydarzenie numer jeden" ostatnich dni misję Wiktora Czernomyrdina, wysłannika prezydenta Rosji na Bałkany. "Misji tej i jej perspektywom poświęcono dużo czasu podczas rozmów" - powiedział M.M. Siwiec. Szef BBN oświadczył, że nie jest wykluczone, iż ta dyplomatyczna inicjatywa Rosji "może przełożyć się na inicjatywę ONZ, czy na pewną formułę użycia międzynarodowych sił pokojowych". Minister Siwiec nie chciał komentować dotychczasowych działań NATO. "Póki nie zostanie złożony przez wojskowych meldunek, że swoje zadanie w tej części, która jest związana z operacją powietrzną, wykonali, trudno podsumowywać" - powiedział szef BBN. M.M. Siwiec podkreślił, że konflikt na Bałkanach trzeba rozważać na trzech płaszczyznach: konfliktu militarnego, inicjatyw dyplomatycznych i przyszłego planu gospodarczego, który miałby pomóc w odbudowaniu zniszczonych krajów bałkańskich.

Prezydent A. Kwaśniewski i kanclerz G. Schroeder rozmawiali także "w cztery oczy" na temat - jak powiedział Marek M. Siwiec - "trudnych problemów bilateralnych". Szef BBN dodał, że można spodziewać się, iż poruszono wówczas m.in. kwestię odszkodowań dla robotników przymusowych, pracujących na rzecz III Rzeszy.

  • Prezydent A. Kwaśniewski i kanclerz G. Schroeder przed Willą Hestia w Sopocie
    Prezydent A. Kwaśniewski i kanclerz G. Schroeder przed Willą Hestia w Sopocie