Wizyta prezydenta RP w Szwecji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Wizyta prezydenta RP w Szwecji

W dniach 4 - 6 maja br. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył oficjalną wizytą w Królestwie Szwecji. Wizyta odbyła się w szczególnym okresie bowiem rok 1999 został ogłoszony w Szwecji Rokiem Polski.

W dniach 4 - 6 maja br. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył oficjalną wizytą w Królestwie Szwecji. Wizyta odbyła się w szczególnym okresie bowiem rok 1999 został ogłoszony w Szwecji Rokiem Polski.

Prezydent RP rozpoczął wizytę od spotkania na Zamku Królewskim w Sztokholmie z parą królewską - królem Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią.

Podczas spotkania z premierem Szwecji Goranem Perssonem, omawiano sytuację w Kosowie oraz znaczenie Rosji w rozwiązaniu trwającego konfliktu. Rozmówcy zgodzili się co do faktu, że Rosja odgrywa szczególną rolę w poszukiwaniu rozwiązań konfliktu bałkańskiego. Włączenie Rosji do procesu negocjacji, do poszukiwań rozwiązań dla Kosowa jest bardzo ważne - podkreślił w rozmowach prezydent RP. Rosja miała i ma wpływ na to, co dzieje się w Serbii oraz na prezydenta Miloszevicia, ale klucz do pokoju leży w tym momencie zdecydowanie po stronie władz Jugosławii - powiedział A. Kwaśniewski. Prezydent RP dodał, że istotne jest, by nie było nowego podziału w Europie: na tych, co stają po stronie uchodźców kosowskich i Kosowa oraz na tych, którzy stają po stronie Serbii.

Pytany przez dziennikarzy o rolę krajów neutralnych, takich jak Szwecja, Austria, czy Finlandia w rozwiązywaniu konfliktu w Kosowie odpowiedział, że mogą one odgrywać "istotną rolę w fazie budowania stabilnego pokoju na Bałkanach". Zdaniem prezydenta RP państwa te mogą wesprzeć działania wojskowe w ochronie Kosowa i uchodźców oraz "służyć bardzo ważnymi inicjatywami politycznymi, ponieważ mają do tego i przygotowanie, i dobrą tradycję". "Sądzę, że aktywność szwedzka dla rozwiązania konfliktu może być bardzo przydatna" - powiedział A. Kwaśniewski.

Wieczorem 4 maja, prezydent Aleksander Kwaśniewski wygłosił odczyt w Sztokholmskim Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute - SIPRI) poświęcony nowej roli Polski w systemie bezpieczeństwa europejskiego. Zaznaczył w nim m.in., że obecna transformacja Sojuszu nie jest i nie będzie wymierzona w Rosję. Polska chce promować dialog i budowę zaufania w relacjach z Rosją. Prezydent podkreślił aktywną i kreatywną rolę Polski na scenie międzynarodowej. Powiedział, że nasz kraj dąży do rozwoju i umacniania bilateralnych stosunków ze wszystkimi sąsiadami oraz wspiera regionalne i subregionalne inicjatywy takie jak np. Grupa Wyszehradzka, cefta, Inicjatywa Środkowoeuropejska, czy Rada Państw Morza Bałtyckiego.

W swoim odczycie prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że poza udziałem w euroatlantyckiej integracji polityczno-militarnej, Polska chce uczestniczyć w procesie gospodarczej integracji europejskiej, kształtowaniu bezpieczeństwa w oparciu o struktury obwe oraz rozwój bi- i multilateralnych kontaktów z państwami Centralnej i Wschodniej Europy.