Szef BBN towarzyszył marszałkowi Bronisławowi Komorowskiemu podczas wizyty w Afganistanie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN towarzyszył marszałkowi Bronisławowi Komorowskiemu podczas wizyty w Afganistanie

W poniedziałek, 20 czerwca br., wykonujący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski, w towarzystwie ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja, odwiedził żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz spotkał się z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem.

Dzięki waszej pracy, wysiłkowi i podejmowanym działaniom jesteśmy jednym z ważniejszych sojuszników NATO” - tak do żołnierzy VII zmiany PKW Afganistan zwrócił się Bronisław Komorowski.

Wizyta związana była głównie z ostatnimi dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w polskim kontyngencie. „Jako pełniący obowiązki Zwierzchnika Sił Zbrojnych wiem, że powinienem być tutaj w tak trudnych chwilach” – powiedział.

W trakcie spotkania z dowódcą VII zmiany gen. bryg. Andrzejem Przekwasem, omówiono bieżącą sytuację w Afganistanie oraz działania i operacje przeprowadzane przez polskich żołnierzy. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił duże znaczenie, jakie na arenie międzynarodowej ma obecność naszych wojsk w Afganistanie. „Sukcesem operacji w tym kraju jest wycofywanie wojsk z honorem. Wiem, że nam się to uda" – powiedział.

Podczas konferencji prasowej, minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział, że do 2013 r., kiedy to miasto Ghazni będzie Światową Stolicą Kultury Islamu, siły ISAF powinny już zakończyć misję w Afganistanie. Liczy, że najpóźniej do tego czasu uda się polskim żołnierzom sukcesywnie przekazywać poszczególne prowincje Afgańczykom.

Po zakończeniu wizyty w Ghazni, marszałek Komorowski udał się do Kabulu, gdzie spotkał się z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem oraz dowódcą Dowództwa Regionalnego Wschód Sił ISAF gen. dyw. Johnem F. Campbellem.

  • www.do.wp.mil.pl
    www.do.wp.mil.pl
  • www.do.wp.mil.pl
    www.do.wp.mil.pl