Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

W piątek, 6 sierpnia br., 96 lat po wymarszu strzelców Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów, ich szlakiem wyruszyli uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Organizowany przez Związek Piłsudczyków marsz, w którym biorą udział członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne, a także młodzież z Wileńszczyzny i Ukrainy, odbywa się po raz 45. Pierwsza jego edycja miała miejsce już w 1924 roku. Po wybuchu II wojny światowej marsze zostały zawieszone i wznowiono je dopiero 1981 roku. Tegoroczny marsz odbywa się w 100. rocznicę powołania ruchu strzeleckiego przez Józefa Piłsudskiego oraz 90. rocznicę bitwy warszawskiej. Jest on hołdem dla ofiar poległych w Katastrofie Smoleńskiej, z których aż dwadzieścia dwie osoby związane były ze środowiskiem Marszu.

Trasa marszu z krakowskich Oleandrów do Kielc prowadzi przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny i Szewce. W każdej z tych miejscowości organizatorzy zaplanowali uroczystości przy miejscach związanych z przemarszem żołnierzy Piłsudskiego, spotkania z mieszkańcami oraz historykami.

W apelu rozpoczynającym Marsz na krakowskich Oleandrach wzięła udział delegacja Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W Michałowicach w imieniu Szefa BBN ministra Stanisława Kozieja wieniec pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych państw zaborczych przez I Kompanię Kadrową złożył Maciej Czulicki.