„Bieg Katorżnika 2010” w Lublińcu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

„Bieg Katorżnika 2010” w Lublińcu

W niedzielę, 15 sierpnia 2010 r., w ramach „Festynu Militarnego” w Lublińcu, odbyła się VI edycja jednego z najbardziej ekstremalnych biegów terenowych organizowanych w Polsce – „Bieg Katorżnika”. Ufundowane przez Szefa BBN puchary dla zwycięzców biegu zespołowego „Galernik Team” wręczył Maciej Czulicki.

W trakcie dwudniowego festynu organizator przedsięwzięcia Wojskowy Klub Biegacza „Meta” Lubliniec wspólnie z 1. Pułkiem Specjalnym Komandosów zaplanował m.in. następujące konkurencje sportowe: Bieg Mini Katorżnik, V Bieg Małego Katorżnika, VI Bieg Katorżnika i IV Galernik Team (konkurencja organizowana jako „Bieg Katorżnika” dla 5. osobowych drużyn). W ramach „Festynu Militarnego” odbywała się nie tylko rywalizacja sportowa, ale także pokazy sprzętu wojskowego: łodzi desantowych, wojskowych pojazdów rozpoznawczych i bojowych, wyposażenia indywidualnego komandosów, saperów oraz chemików. Przedsięwzięcie miało na celu pozazawodowe integrowanie żołnierzy i funkcjonariuszy, promowanie zdrowego sposobu życia oraz zaznajomienie społeczeństwa z warunkami służby wojskowej i wyposażeniem Wojsk Specjalnych.

„Bieg Katorżnika” w środowisku biegaczy ekstremalnych uważany jest za jeden z lepszych w Europie. Jest wymagającym dobrej sprawności fizycznej przedsięwzięciem sportowym, polegającym na pokonaniu kilkunastokilometrowej trasy w trudnych warunkach terenowych: płytkie jezioro, bagno, kanały melioracyjne, zarośla i zwalone drzewa. Każdy może wziąć udział w biegu, jednak powszechnie znany jest w kręgach żołnierzy i funkcjonariuszy oraz biegaczy przełajowych.