Zawody proobronne pod patronatem Szefa BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Zawody proobronne pod patronatem Szefa BBN

W Dziwnowie, w dniach 27-29 sierpnia 2010 r., odbył się I Festyn Komandosa, organizowany w celu popularyzowania służby w jednostkach specjalnych MON i MSWiA. Przedsięwzięcie służyło również pozazawodowemu integrowaniu żołnierzy i funkcjonariuszy pozostających w służbie oraz żołnierzy będących w rezerwie.

W ramach Festynu, oprócz spotkania żołnierskich pokoleń byłych żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego w Dziwnowie, odbyła się V edycja „Maraton Twardziela Extremum 2010”, I Mistrzostwa Polski w Czołganiu na Plaży oraz I Zawody Szkół Ochrony i Detektywów.

V „Maraton Twardziela Extremum 2010” oraz I Mistrzostwa Polski w Czołganiu na Plaży” odbyły się pod patronatem honorowym Szefa BBN. Ponadto, dla zwycięzców rywalizacji szef BBN minister Stanisław Koziej ufundował nagrody. Szefa BBN reprezentowali Jarosław Rybak dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Maciej Czulicki naczelnik Wydziału Promocji Patriotyzmu.

W poprzednich latach impreza organizowana była na początku września i polegała głównie na przeprowadzeniu biegu pod nazwą „Maraton Twardziela Extremum”. Przewidziana była głównie dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, stowarzyszeń paramilitarnych i organizacji proobronnych. W bieżącym roku po raz pierwszy przybrała formułę Festynu, który ma być organizowany cyklicznie – każdego roku w ostatni weekend sierpnia.

W ramach Festynu Komandosa odbył się także Jarmark Militarny, a w nim m.in. pokazy dynamiczne i sprawnościowe, pokaz sprzętu, wyposażenia i umundurowania.

Maraton Twardziela Extremum 2010
Rywalizujący na tarasie Maratonu zawodnicy biegną w pełnym umundurowaniu polowym, w skład którego wchodzi m.in. mundur z długim rękawem, sznurowane buty wojskowe, zasobnik wojskowy o wadze 10,5 kg, atrapa broni o długości minimalnej 60 cm i minimalnej wadze 1,5 kg. Impreza przewidziana jest głównie dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych jednak mogą w niej wziąć udział również osoby cywilne. Trasa maratonu biegnie ulicami Dziwnowa, lasami Wyspy Wolin, bagnami Starej Dziwnej oraz długim odcinkiem plaży. Uczestnicy w trakcie biegu wykonują też zadania specjalne: przejście przez pomost linowy i strzelanie z broni. Bieg trwa ok. 8-10 godzin.

Mistrzostwa Polski w Czołganiu na Plaży
Pokonanie odcinka 200 m z przeszkodami czołgając się i biegnąc. Przeszkody: drut kolczasty, worki z piaskiem, pale, płomienie, rury betonowe. Organizatorzy przewidzieli również strzelanie z broni małokalibrowej.

Zawody Szkół Ochrony i Detektywów
Odbędą się wg wymagań przewidzianych do uzyskania licencji detektywa. Przeprowadzą je instruktorzy i trenerzy z ogólnopolskiej sieci Policealnych Szkół Detektywów i Pracowników Ochrony O'CHIKARA. Sieć wymienionych placówek posiada uprawnienia szkół publicznych do kształcenia na dwuletnich policealnych studiach zawodowych, przygotowujących do egzaminu na licencję detektywa oraz zawodu technika ochrony fizycznej osób i mienia.

www.festynkomandosa.pl