Prezydent: Polska chce udziału w dyskusji ws. strategii NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent: Polska chce udziału w dyskusji ws. strategii NATO

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę w Brukseli, że Polska będzie chciała aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat oceny strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Dzisiaj NATO dokonuje oceny strategii Sojuszu. Polska chce uczestniczyć aktywnie w tej dyskusji, uczestnicząc jednocześnie w rozstrzygnięciach dotyczących perspektywy ważnej misji w Afganistanie - Powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu z szefem NATO.

 

Artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego nową strategią sojuszu

Jak podkreślił Prezydent RP, Polska stoi na stanowisku, że sens funkcjonowaniu Sojuszu nadaje przede wszystkim art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. - Cieszą mnie deklaracje o tym, że art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego zostanie w pełni potwierdzony w wyniku przyjęcia nowej strategii na szczycie NATO w Lizbonie - mówił Prezydent.


Jego zdaniem, nowa strategia powinna być poparta także konkretnymi rozstrzygnięciami umożliwiającymi realne przygotowanie do wypełnienia art. 5 Traktatu.


Anders Fogh Rasmussen zapowiedział na konferencji prasowej, że podczas najbliższego szczytu NATO członkowie Sojuszu będą wypracowywać "dalsze koncepcje i strategiczne kroki". Podkreślił, że będą dążyć do zagwarantowania art. 5 Traktatu.

 

Art. 5 mówi o tym, że zbrojna napaść na jednego z członków Sojuszu traktowana jest jak napaść na całe NATO, a państwa członkowskie są zobowiązane do pomocy stronie zaatakowanej.

 

Zakończenie misji w Afganistanie

 

- Polska nie zmienia swojego punktu widzenia, że należy jasno określić strategię zakończenia misji militarnej w Afganistanie - mówił Bronisław Komorowski. Dodał też, że Polska jest otwarta na dyskusję w tej sprawie i - jak zaznaczył - w ramach przygotowań do szczytu NATO w Lizbonie takie wzajemne konsultacje powinny być kontynuowane.

 

- Przyjmuje jako ważne stwierdzenie, że proces wycofywania, czy zmniejszania zaangażowania militarnego w Afganistanie może się rozpocząć w roku 2011. To jest ważne stwierdzenie - zaznaczył.

 

Prezydent zwracał uwagę, że Polska dokonała ogromnego wysiłku finansowego i organizacyjnego w zakresie wykonania celów natowskich i uzyskania członkostwa w Sojuszu. - Dzisiaj (Polska) stoi w obliczu problemu, który jest problemem Sojuszu jako całości, że koszta polskiego zaangażowania w misje zewnętrzne są na tyle znaczne, że wpływają negatywnie na postęp procesu modernizacji technicznej całości sił zbrojnych. To też problem NATO jako całości - podkreślił.

 

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że "istnieje bezpośredni związek między strategią, którą NATO powinno przyjąć w odniesieniu do całości Sojuszu, jak i w odniesieniu do koncepcji funkcjonowania NATO w Afganistanie".

 

Szef NATO wyraził nadzieję, że przejęcie "głównej odpowiedzialności" za Afganistan przez Afgańczyków rozpocznie się w 2014 roku. - Umówiliśmy się na dalsze konsultacje ws. wojsk w Afganistanie - mówił Prezydent Bronisław Komorowski. Polski Prezydent poinformował ponadto, że zaprosił szefa NATO do Polski.

 

Bronisław Komorowski, jeszcze jako marszałek Sejmu i pełniący obowiązki Prezydenta, zwrócił się do rządu o przygotowanie strategii wyjścia polskich wojsk z Afganistanu. W tej sprawie w czerwcu odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Bronisław Komorowski powiedział wtedy, że jest przekonany, iż Polska powinna być aktywna i nie czekać na to, co inni zadecydują, tylko sama proponować własną strategię misji w Afganistanie. Wyraził też opinię, że w 2011 r. powinno się ograniczyć zaangażowanie polskich żołnierzy w Afganistanie, a w 2012 r. - wycofać ich stamtąd.

 

Relacje z Rosją

 

Politycy pytani byli także o stosunki z Rosją. - Rosja powinna być traktowana jako partner, jest postrzegana (przez NATO) jako partner. Jest specjalne partnerstwo z Rosją, współpracujemy z nimi, jako Rada NATO - mówił Rasmussen. Wyraził nadzieję, że partnerstwo z Rosją będzie dalej się rozwijało w dobrym kierunku.

 

Szef NATO przyznał, że są pewne nieporozumienia między Sojuszem a Rosją, m.in. w kwestii Gruzji. - Ale jestem przekonany, że powinniśmy rozwijać praktyczną współpracę, tak aby osiągnąć wspólne interesy bezpieczeństwa" - zaznaczył.

 

Zdaniem polskiego Prezydenta, potrzebna jest budowa mechanizmów współpracy UE-Rosja i NATO-Rosja. - Widzimy w tym szanse na zwiększenie poprawy stanu bezpieczeństwa w całym regionie. Polska angażuje się także w procesy budowy współpracy Polska-Rosja. Z tym również wiążemy duże nadzieje - zaznaczył Prezydent.

 

(PAP, inf. własna)