Prezydent otworzył XVIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent otworzył XVIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

W poniedziałek, 6 września br., Prezydent RP Bronisław Komorowski uroczyście otworzył XVIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, a także zapoznał się z ekspozycją i ofertą wystawców. Podczas wizyty Prezydentowi RP towarzyszył szef BBN minister Stanisław Koziej.

  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl

- Kieleckie targi zbrojeniowe to pomysł na dobrą promocję Polski i polskiego przemysłu zbrojeniowego - powiedział Prezydent Bronisław Komorowski, uczestniczący w poniedziałek w otwarciu targów. Apelował, by konkurując, producenci nie zatracali zdolności do współpracy.

Według Prezydenta randze Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach sprzyja integracja Polski z zachodnim systemem obronnym. Mówiąc o sukcesie salonu, który ściąga setki wystawców, a także reprezentacje potencjałów obronnych całych państw, Prezydent wyraził przekonanie, że oprócz aspiracji, ambicji i ciężkiej pracy oraz wsparcia miejscowych władz, przyczyniły się do niego "potencjał państwa polskiego, wielkość sił zbrojnych i głębokość zakorzenienia polskiego systemu obronnego w ogólny, integrujący się system obronny świata zachodniego".

Prezydent ocenił, że kieleckie targi osadziły się bardzo mocno w klimacie aspiracji i szans regionu, miasta i całej Polski. O tym, że targi się rozwijają, świadczy liczba zawieranych na nich kontraktów i liczba firm, które wystawiają swoje produkty i się promują - mówił Bronisław Komorowski. Wyznacznikiem wysokiej pozycji targów jest także przyrost ich infrastruktury i obecność "wielkiej liczby osób ważnych z punktu widzenia prestiżu wydarzenia, jak i zainteresowania, a także budzenia zainteresowania innych - zaznaczył.

Prezydent pogratulował władzom Kielc organizacji targów, a producentom życzył, by "lokowali swoje nadzieje w tym, co jest ważne z punktu widzenia nowoczesności w polskim systemie obronnym, jak i w postępie integracji, przez którą możemy skuteczniej rywalizować z potężnymi konkurentami z Europy i spoza niej". Zachęcał również do tego, by wspólnym wysiłkiem dbali o to, by konkurując, nie tracić szans na zbliżanie się wzajemne, szukanie możliwości wsparcia własnych sił i własnych umiejętności przez zdolność współpracy.

Prezydent przekazał rodzinie płk. Józefa Teligi (1914-1927) Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie temu wojskowemu za działalność wywiadowczą w strukturach Armii Krajowej. Józef Teliga (pseudonim Habdank) był szefem wywiadu AK w Okręgu Radomsko-Kieleckim w latach 1943-1945, a po rozwiązaniu AK żołnierzem i szefem wywiadu WiN na Kielecczyźnie.

Jak powiedział Bronisław Komorowski, Teliga w czasie okupacji m.in. rozpracowywał - dla potrzeb Polskiego Państwa Podziemnego - przemysł zbrojeniowy III Rzeszy Niemieckiej. W latach 80. był aktywnym działaczem Solidarności Rolników Indywidualnych i także wtedy "walczył o wolność i nowe szanse dla Polski" - podkreślił Prezydent.

- To symboliczna postać, która pozwala zrozumieć, dlaczego tu, w Kielcach, tak łatwo się marzy, trudniej pracuje, a ma się również sukcesy w budowaniu nowoczesnej polskiej wolności - dodał Prezydent.

W otwarciu targów uczestniczyli także ministrowie: obrony Bogdan Klich i skarbu Aleksander Grad, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, inni wysocy dowódcy, a także parlamentarzyści. Wszyscy odwiedzili stoiska wystawców.

W salonie uczestniczy 360 firm z 25 państw. Oprócz firm prezentują się także całe kraje. Krajem wiodącym w tym roku jest Wielka Brytania. Swoją wystawę ma polskie wojsko, które pokazuje m.in. sprzęt pancerny i artyleryjski oraz inżynieryjny.

Żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pozorowali działania bojowe podejmowane w Afganistanie - m.in. akcję plutonu w zasadzce i śmigłowców wspierających ogniem ostrzelany patrol oraz ewakuację rannego żołnierza za pomocą śmigłowca. Operacją kierował mjr Grzegorz Kaliciak, który przed sześcioma laty dowodził obroną City Hallu w irackiej Karbali, a w zeszłym roku został wybrany "Żołnierzem Roku" w plebiscycie "Polski Zbrojnej".

Targi Kielce mają 27 proc. udziału w krajowym rynku wystawienniczym. Ubiegłoroczne wyniki uplasowały kielecki ośrodek na trzecim miejscu wśród organizatorów targów w Europie Wschodniej. Spółka inwestuje obecnie blisko 170 mln zł w rozbudowę. Co roku Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odwiedza ponad 13 tysięcy osób.

 

(PAP/ inf. własna)
 

www.targikielce.pl