Specjalna nagroda Prezydenta RP na MSPO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

Specjalna nagroda Prezydenta RP na MSPO

W czwartek, 9 września br. w Kielcach, podczas ostatniego dnia XVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej wręczył, w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, nagrodę dla produktu najlepiej służącego podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

 • fot. Targi Kielce
  fot. Targi Kielce
 • fot. Targi Kielce
  fot. Targi Kielce
 • fot. Targi Kielce
  fot. Targi Kielce
 • fot. Targi Kielce
  fot. Targi Kielce

W tegorocznej edycji targów, komisja zarekomendowała 3 produkty do nagrody Prezydenta RP. Ostatecznie, prestiżowe wyróżnienie otrzymały Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. z Siemianowic Śląskich za Wóz ewakuacji medycznej – wersja PKW ISAF Afganistan.

Nagroda Prezydenta RP ustanowiona została w ubiegłym roku.

Ponadto, Rada Programowa XVIII MSPO przyznała Defendery, będące nagrodami żołnierzy dla przedsiębiorców przemysłu zbrojeniowego. Do komisji wpłynęły 62 wnioski złożone przez 41 firm, prezentujących swoje osiągnięcia podczas MSPO.

Przyznane zostały także nagrody specjalne: Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej, Wyróżnienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wyróżnienia Ministra Gospodarki.

 

***

Wóz Ewakuacji Medycznej na podwoziu KTO AMV Rosomak przeznaczony jest do:

- zbiórki rannych i porażonych z pola walki w bezpośredniej  styczności z przeciwnikiem i ich ewakuacji do rozwiniętych punktów opatrunkowych;

- udzielania pierwszej pomocy medycznej rannym i porażonym, obejmującej zaopatrzenie ran i urazów oraz podtrzymanie podstawowych czynności życiowych, przez załogę wozu - Zespół Ewakuacji Medycznej;

- w przypadku misji pokojowej – udzielania pierwszej pomocy lekarskiej obejmującej resuscytację i stabilizację czynności życiowych w rejonach zagrożenia.

Wóz Ewakuacji Medycznej został zbudowany na bazie Kołowego Transportera Opancerzonego AMV 8x8 „ROSOMAK”, zmodernizowanego poprzez jego podwyższenie, w oparciu o „skręcaną” konstrukcję nadbudowy przedziału medycznego, którego wnętrze przystosowano do potrzeb ewakuacji medycznej 3 rannych w pozycji leżącej i 4 rannych w pozycji siedzącej. Wóz wyposażony jest w system wspomagania załadunku noszy, instalację tlenową wraz z przepływomierzami i gniazdami tlenu, instalację elektryczną do zasilania urządzeń medycznych, podstawowy sprzęt ewakuacyjny – ratowniczy do udzielania pomocy medycznej. W przedniej częœci transportera znajdują się: przedział kierowania oraz przedział napędowy, a w środkowej przedział medyczny z miejscami dla załogi. Załogę transportera stanowi Zespół Ewakuacji Medycznej w składzie dowódca, ratownik medyczny, sanitariusz, kierowca – mechanik.

***

Kieleckie targi obronne, to najważniejsza impreza branży obronnej w Europie Centralnej i trzecia pod względem wielkości na Starym Kontynencie. Każdego roku na MSPO prezentowane są najnowsze osiągnięcia w branży obronnej oraz systemy logistyczne i ochrony służące bezpieczeństwu, jak również ratownictwu.

W ciągu minionych osiemnastu lat Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego stał się, uznanym w świecie, miejscem spotkań profesjonalistów związanych z wojskiem i obronnością: żołnierzy, polityków, przedsiębiorców, dziennikarzy i ludzi nauki. Targi kieleckie stwarzają niepowtarzalną okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami w uzbrojeniu, wyposażeniu i sprzęcie wojskowym. Umożliwiają także wymianę poglądów i doświadczeń.

Stałym elementem kieleckich targów stała się wystawa polskich Sił Zbrojnych, która jest doskonałą okazją do zaprezentowania zmieniającego się oblicza naszej armii - jej nowego wyposażenia i rosnących umiejętności, dzięki którym polscy żołnierze działają w najtrudniejszych warunkach i najbardziej wymagającym otoczeniu operacyjnym.

 

www.targikielce.pl