Uroczysta przysięga wojskowa podchorążych WAT - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Uroczysta przysięga wojskowa podchorążych WAT

W piątek, 24 września br., na Rynku Głównym w Radzyminie podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej złożyli przysięgę wojskową.

  • fot. MON
    fot. MON

W uroczystości uczestniczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej, który odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników wydarzenia.

Przysięgę złożyły 183 osoby, w tym 23 kobiety.

***

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA

Wojskowa Akademia Techniczna, która powstała w 1951 roku, jest dzisiaj elitarną i renomowaną uczelnią o szczególnym, unikalnym wśród polskich uczelni charakterze. Przyjęta 27 lutego 2003 roku ustawa o „Utworzeniu Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego” dokonała przekształcenia WAT z uczelni typowo wojskowej w uczelnię cywilno – wojskową. Tak więc dzisiaj Akademia łączy wymogi nowoczesnego uniwersytetu technicznego ze standardami szkoły oficerskiej kształcącej na najwyższym poziomie kadrę oficerską dla potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej oraz systemu bezpieczeństwa państwa.

Do zadań WAT należy również działalność naukowo-badawcza, która obejmuje realizację programów i prac badawczych w najnowocześniejszych obszarach techniki i technologii, takich między innymi jak:

  • symulacji i modelowania pola walki
  • automatyzacji systemów dowodzenia i łączności
  • optoelektroniki i technologii laserowych
  • amunicji inteligentnej
  • termowizji i technik podczerwieni
  • nowych materiałów kompozytowych i inżynierii materiałowej
  • nanostruktur oraz materiałów ciekłokrystalicznych i ich aplikacji.

Zadania te realizuje kadra o wysokim statusie naukowym: 87 profesorów, 82 doktorów habilitowanych i 376 doktorów różnych specjalności.

Dzięki profesjonalizmowi i nowoczesności rozwiązań, opracowania naukowe z WAT uzyskały ponad 1000 patentów i praw ochronnych, w tym 61 patentów zagranicznych. Na stosowanie i wykorzystywanie patentów zawarto 137 umów licencyjnych z wieloma znanymi firmami krajowymi i zagranicznymi.

W ramach prac i programów badawczych WAT współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Współpraca międzynarodowa obejmuje ponad 60 ośrodków badawczych w ponad 20 krajach świata. Na szczególną uwagę i podkreślenie zasługuje udział WAT w międzynarodowych przedsięwzięciach i programach badawczych. Kadra naukowo-dydaktyczna uczelni uczestniczy w pracach 75 międzynarodowych zespołów badawczych.

Do tej pory mury uczelni opuściło prawie 50 tys. absolwentów. Wielu z nich zajmowało i zajmuje wysokie stanowiska w administracji państwowej, Wojsku Polskim i gospodarce narodowej. Spośród naszych absolwentów wywodziło się ponad 50 generałów.

Aktualnie w 6 wydziałach akademickich, na 14 kierunkach studiów i w ponad 50 specjalnościach, zdobywa wiedzę około 9000 studentów.

Misją Akademii jest przygotowanie najwyższej klasy specjalistów gotowych służyć swą wiedzą inżynierską państwu polskiemu – w obszarach zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Absolwenci Akademii stanowią dominującą część korpusu oficerskiego służb technicznych Wojska Polskiego, zasilają administrację państwa w systemie bezpieczeństwa, współtworzą firmy i instytucje.

Umiejscowienie Akademii w strukturach resortu obrony narodowej i jednocześnie w systemie edukacji narodowej określa specyfikę nazwy, tradycji oraz możliwości WAT. Dlatego też uczelnia realizuje swoją misję zarówno w ramach systemu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w szerszym wymiarze potrzeb społecznych – wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć zastosowania osiągnięcia nauki uprawianej w Uczelni lub gdzie potrzebni są jej absolwenci WAT jest uczelnią otwartą, co oznacza, że o przyjęcie na studia mogą się ubiegać zarówno kandydaci na żołnierzy zawodowych, jak i osoby cywilne. Otwartość Akademii wyraża się również we współpracy i partnerstwie z uczelniami i ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą. Szczególnie bliskie więzi łączą Uczelnię ze środowiskiem akademickim Warszawy.

„OMNIA PRO PATRIA” (Wszystko dla Ojczyzny) – to maksyma przyświecająca Akademii w codziennym wypełnianiu jej misji.


(Źródło: WAT)