Podpisanie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o uposażeniu żołnierzy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Podpisanie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o uposażeniu żołnierzy

27 maja 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę z dnia 7 maja 1999 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy.

27 maja 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę z dnia 7 maja 1999 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy.

Przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza m.in. 12 - miesięczną zasadniczą służbę wojskową, 21 - miesięczną zastępczą służbę wojskową oraz ogranicza możliwości odroczeń służby. W myśl przyjętych nowych uregulowań studenci korzystający z urlopów dziekańskich, także z innych przyczyn niż zdrowotne, nie mogą być powołani do służby wojskowej.

Nowelizacją różnicuje się wysokość odpraw pieniężnych przeznaczonych dla żołnierzy zwalnianych ze służby wojskowej - w zależności od czasu pełnienia tej służby. Nowe przepisy upoważniają do udzielenia zasiłku na zagospodarowanie dla żołnierzy zawodowych powołanych do kontraktowej służby wojskowej. Rada Ministrów została ustawowo upoważniona do wydania aktów wykonawczych, które szczegółowo określą zasady przyznawania i wypłacania zasiłków na utrzymanie członków rodziny żołnierza.

Podpisana przez prezydenta ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 1 lipca 1999 roku