Wizyta Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii Artura Bagdasariana - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii Artura Bagdasariana

Na zaproszenie Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja, z oficjalną wizytą do Polski przybył Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii Artur Bagdasarian. Wizyta Szefa Aparatu Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii w Polsce potrwa do 4 listopada br.

We wtorek, 2 listopada br., w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego Szefowie BBN i Aparatu Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii rozmawiali o współpracy polsko-armeńskiej, integracji Armenii ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi, a także o wyzwaniach dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego.

Po rozmowach podpisano Memorandum, w którym została ustanowiona współpraca obu instytucji. Przewiduje ona regularne przeprowadzanie dwustronnych konsultacji na temat wyzwań dotyczących bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz roli Unii Europejskiej i NATO. Deklaracja zawiera też zapis o wymianie doświadczeń i informacji.

"Memorandum, które podpisaliśmy, stwarza fundament do konkretnej współpracy między naszymi instytucjami" - podkreślił na konferencji prasowej minister Stanisław Koziej.

Szef BBN zaznaczył, że w wielu kwestiach dotyczących bezpieczeństwa globalnego i w regionie zarówno Polska jak i Armenia mają podobne zdanie.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii powiedział, że w trakcie rozmów z ministrem Stanisławem Koziejem wiele czasu poświęcono na omówienie wdrażanej obecnie w tym kraju reformy służb granicznych. Armenia chce skorzystać z doświadczeń Polski w tej kwestii.

Szef BBN poinformował, że rozmowy dotyczyły także zbliżającego się szczytu NATO i koncepcji nowej strategii Sojuszu. Podjęto także temat sytuacji w rejonie Kaukazu Południowego, w szczególności sprawę "punktu zapalnego", jakim jest Górny Karabach. Szefowie obu instytucji uznali, że niedopuszczalne jest eskalowanie konfliktu w tej części świata. "Jedynym słusznym i cywilizowanym rozwiązaniem jest kompromis i wspólne rozmowy przy jednym stole" - podkreślił Artur Bagdasarian.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Rada Bezpieczeństwa Republiki Armenii zobowiązały się do prześledzenia realizacji kilkunastu istniejących obecnie rządowych porozumień polsko-armeńskich dotyczących m.in. sfery politycznej i ekonomicznej. Strony zdecydowały, że co najmniej raz do roku, na przemian w Polsce i Armenii, będą odbywać się dwustronne konsultacje.

ZOBACZ:

Memorandum o współpracy między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej i Służbą Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii
Memorandum of cooperation between the National Security Bureau of the Republic of Poland and The Staff of the National Security Council of the Republic of Armenia


Źródło: inf. własna, IAR, PAP