Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Pracowników Wojska - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.11.2010

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Pracowników Wojska

W dniach 24-26 listopada 2010 r., w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie obradował XV Krajowy Sprawozdawczy Zjazd Delegatów NSZZ Pracowników Wojska. Obrady zbiegły się z 30. rocznicą powstania Związku. Prezydent RP skierował list do uczestników Zjazdu.

  • fot. NSZZ PW
    fot. NSZZ PW
  • fot. NSZZ PW
    fot. NSZZ PW
  • fot. NSZZ PW
    fot. NSZZ PW

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wojska reprezentuje ponad 30 tysięcy pracowników MON.
W pierwszym dniu obrad delegaci udzielili absolutorium Zarządowi Głównemu Związku oraz prowadzili prace w powołanych roboczych zespołach problemowych.

W drugim dniu zjazdowym uczestniczyli zaproszeni goście. Ministra Obrony Narodowej reprezentował Czesław Piątas sekretarz stanu w MON. Ponadto przybyli: Jacek Olbrycht dyrektor generalny MON, gen. dyw. Andrzej Wasilewski szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień (P-1) Sztabu Generalnego WP, przedstawiciele RSZ, Inspektoratu Wsparcia SZ i DGW.

Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja reprezentował Paweł Pietrzak zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, który odczytał list Prezydenta RP Zwierzchnika Sił Zbrojnych Bronisława Komorowskiego skierowany do delegatów i uczestników Zjazdu.

W trakcie spotkania delegaci występowali z problemami dotyczącymi ich środowisk, m.in. poinformowano zebranych, że pomimo znacznego zmniejszenia zatrudnienia płace pracowników wojska znacznie odbiegają, na niekorzyść, od płacy pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej. Delegaci reprezentujący Wojskowe Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej zwrócili się do Ministra ON o pozostawienie w podległości MON 9 szpitali, które maja być przekazane do samorządów.

Wiele kontrowersji wywołała wiadomość o procesowaniu projektu ustawy o racjonalizacji zatrudnienia, która w połączeniu z decyzją Nr 88/MON może spowodować nawet 20 proc. redukcję zatrudnienia. Kolejny zgłoszony problem dotyczył zmiany funkcjonowania systemu zaopatrywania i zabezpieczenia jednostek wojskowych polegających na likwidacji Rejonowych Baz Materiałowych, a utworzeniu Rejonowych Baz Logistycznych i Wojskowych Oddziałów Gospodarczych. Delegaci z Wojskowych Spółek Remontowo-Produkcyjnych wystąpili z wnioskiem o pozostawienie tych firm w nadzorze MON i nie wnoszeniu ich do Grupy Bumar. Odpowiedzi i wyjaśnień udzielił m.in. minister Czesław Piątas.
 

List Prezydenta RP