Prezydenci Polski i USA we wspólnym oświadczeniu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

08.12.2010

Prezydenci Polski i USA we wspólnym oświadczeniu

W środę, 8 grudnia br., we wspólnym oświadczeniu prezydenci Bronisław Komorowski i Barack Obama potwierdzili swoje zaangażowanie w umacnianie polsko-amerykańskiego sojuszu poprzez rozszerzanie współpracy strategicznej i obronnej, wsparcie dla pogłębienia relacji gospodarczych i promowania demokratycznych instytucji w Europie i na świecie. Obaj przywódcy wyrazili wolę kontynuacji wspólnych działań w celu utrzymania silnych więzi transatlantyckich, adekwatnych do szans i wyzwań XXI wieku.

  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl

Prezydent Obama przekazał kondolencje w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej oraz przedstawicieli elit cywilnych i wojskowych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 r. Prezydent Obama podkreślił swoje uznanie dla trwałości instytucji państwa polskiego i siły Polskiego Narodu. Prezydent Komorowski wyraził wdzięczność Prezydentowi Stanów Zjednoczonych i Narodowi Amerykańskiemu za solidarność i współczucie w tym trudnym czasie.

STRATEGICZNE PARTNERSTWO W XXI WIEKU

Obaj prezydenci wyrazili zadowolenie z rezultatów Szczytu NATO w Lizbonie, które potwierdzają kluczowe znaczenie Artykułu 5 dla bezpieczeństwa sojuszników, a także uznają terytorialną obronę przeciwrakietową za jedną z fundamentalnych misji Sojuszu. Prezydent Obama potwierdził zobowiązanie USA do budowy etapowej, adaptowanej do zagrożeń rakietowych (Phased Adaptive Approach) obrony przeciwrakietowej w Europie, która obejmuje również rozmieszczenie naziemnych rakiet przechwytujących SM-3 w Polsce do 2018 roku. Wyraził równocześnie wdzięczność za gotowość Rządu RP do rozmieszczenia tego systemu na polskim terytorium. Taka deklaracja Polski stanowi wyjątkowo wartościowy wkład w rozwój zdolności NATO w zakresie obrony przeciwrakietowej.

Obaj przywódcy zgodzili się wzmocnić dwustronną współpracę obronną w duchu Deklaracji o współpracy strategicznej RP i USA z 2008 r. Obejmuje to rozszerzenie współpracy sił powietrznych obu państw, której celem jest podniesienie ich interoperacyjności jako sojuszników w NATO poprzez regularne ćwiczenia oraz rozmieszczenie na terytorium Polski amerykańskiego pododdziału wsparcia sił powietrznych, dla obsługi czasowych rotacji amerykańskich samolotów wojskowych.

Prezydent Obama wyraził swoje uznanie dla wkładu Polski w poprawę bezpieczeństwa nuklearnego na świecie, m.in. poprzez usunięcie wysoko wzbogaconego uranu z reaktora „Maria”. Prezydent Komorowski potwierdził silne poparcie Rządu PR dla szybkiej ratyfikacji nowego Układu START, jako czynnika wzmacniającego bezpieczeństwo Polski i Europy oraz wspierającego cele rozbrojeniowe wynikające z Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Polska i USA podkreśliły również ciągłą potrzebę działań praktycznych na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (BMR) oraz środków jej przenoszenia, do państw podwyższonego ryzyka proliferacyjnego oraz grup terrorystycznych. Oba państwa potwierdziły swoje zaangażowanie we współpracę w ramach Inicjatywy Krakowskiej (Inicjatywy na rzecz przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia - PSI) w celu powstrzymania nielegalnego obrotu bronią masowego rażenia (BMR) oraz bronią rakietową.

Obaj Prezydenci podkreślili swoje poparcie dla wysiłków NATO w Afganistanie, gdzie amerykańscy i polscy żołnierze walczą ramię w ramię. Odnotowali również z satysfakcją, że - w następstwie Szczytu NATO w Lizbonie - misja ISAF oraz Rząd w Kabulu wkraczają w nową fazę wspólnych wysiłków. Stany Zjednoczone skierują do prowincji Ghazni 800 amerykańskich żołnierzy, pod polskie dowództwo taktyczne w dowód uznania dla polskiego przywództwa wojskowego na tym obszarze. Zapewnią również wsparcie logistyczne poprzez udostępnienie siłom polskim 20 dodatkowych pojazdów opancerzonych (MRAP).

WZAJEMNE WSPIERANIE DOBROBYTU POPRZEZ EKSPORT, INWESTYCJE ORAZ ROZWÓJ TECHNOLOGICZNY

Przywódcy Polski i Stanów Zjednoczonych omówili wzajemne wysiłki na rzecz pogłębienia dialogu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Przyjęli z aprobatą uzgodnienie Memorandum o Porozumieniu ws. rozwoju współpracy w zakresie naukowych, technicznych oraz politycznych aspektów czystych i efektywnych technologii energetycznych.

Podkreślili gotowość rządów polskiego i amerykańskiego do współpracy w duchu otwartości i przejrzystości w zakresie szerokiego spektrum spraw związanych z energią, włącznie z niekonwencjonalnymi zasobami gazu, cywilną energetyką jądrową, efektywnością energetyczną, energią odnawialną oraz innymi źródłami czystej energii w Polsce. Poparli dotychczasowe oraz przyszłe działania w ramach Globalnej Inicjatywy na rzecz gazu łupkowego (Global Shale Gas Initiative).

WSPÓLNE WYSIŁKI NA RZECZ PROMOCJI DEMOKRACJI W EUROPIE WSCHODNIEJ ORAZ NA ŚWIECIE

Odwołując się do udanej transformacji demokratycznej w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Prezydent Obama wskazał na Polskę jako przykład dla państw dążących do budowy instytucji demokratycznych oraz pogratulował Polsce wiodącej roli we Wspólnocie Demokracji.

Polska i Stany Zjednoczone Ameryki wzywają do wolnych i sprawiedliwych wyborów prezydenckich 19 grudnia br. na Białorusi. Prezydent Komorowski i Prezydent Obama podkreślili swoje silne poparcie dla unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, stworzonej dla wzmacniania więzi pomiędzy Unią Europejską a Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdową i Ukrainą oraz przyspieszenia reform i umacniania demokracji w tych krajach.

Przywódcy przyjęli z zadowoleniem historyczną decyzję NATO z Lizbony dotyczącą stworzenia nowoczesnego, strategicznego partnerstwa z Rosją. Polska i Stany Zjednoczone prowadzą spójną politykę umacniania więzi z Rosją.

ROZSZERZANIE KONTAKTÓW MIĘDZYLUDZKICH

Przywódcy zobowiązali się do rozbudowy programu Fulbrighta: nasze rządy będą również rozmawiały o rozwoju inicjatywy Parlamentarnego Programu Wymiany Młodzieży. Prezydent Komorowski i Prezydent Obama z satysfakcją przyjęli publiczno-prywatną współpracę pomiędzy Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i wiodącymi firmami amerykańskimi, mającą na celu umożliwienie polskim studentom i młodym profesjonalistom staży w amerykańskim sektorze prywatnym.

Prezydent Komorowski podziękował Prezydentowi Obamie oraz Narodowi Amerykańskiemu za ich gościnność oraz zaprosił Prezydenta Obamę do złożenia wizyty w Polsce.

 

Źródło: Prezydent.pl