Wyjazd polskich żołnierzy do Kosowa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Wyjazd polskich żołnierzy do Kosowa

25 czerwca 1999 roku wyjechała w misję pokojową na Bałkany pierwsza, 160 osobowa grupa żołnierzy z 18. batalionu desantowo-szturmowego z Bielska-Białej. Postanowienie w sprawie użycia Polskiej Jednostki Wojskowej w Siłach Międzynarodowych wydał 18 czerwca 1999 roku prezydent RP, na wniosek Rady Ministrów. Jednostka weźmie udział w "Joint Guard" ("Wspólny Strażnik") - operacji nadzorowania pokoju w Kosowie w ramach KFOR (Kosovo Force).

Dowódca jednostki major Roman Polko powiedział, że następne grupy żołnierzy wyruszać będą codziennie, do wtorku włącznie, tzn. do 29 czerwca br. W sumie do Kosowa wyjedzie ponad 800 żołnierzy. Mjr Polko dodał, że bielscy komandosi pojadą do Skopje w Macedonii, skąd zostaną przerzuceni do Kosowa. Na wniosek dowódcy I Dywizji Piechoty USA gen. Davida L. Grange`a, który wizytował batalion 10 czerwca br., znajdą się oni w sektorze amerykańskim, na południowym wschodzie Kosowa. Dokładne miejsce postoju objęte jest tajemnicą.

Minister Marek Dukaczewski, który w imieniu prezydenta - zwierzchnika Sił Zbrojnych RP pożegnał wyjeżdżających żołnierzy, odczytał osobiste przesłanie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Prezydent napisał, że cel udziału polskiego batalionu w misji jest jasny: "pomóc ofiarom represji, zapobiec humanitarnej katastrofie i stworzyć warunki by Kosowianie mogli wrócić do domów i żyć tam bezpiecznie".

W uroczystym pożegnaniu uczestniczył minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Henryk Szumski i dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Zalewski. Żołnierzy pobłogosławił przed wyjazdem biskup polowy Leszek Sławoj Głódź.

18. batalion desantowo-szturmowy z Bielska Białej jest elitarną jednostką Wojska Polskiego. Od 1 stycznia 1998 r. stanowił odwód strategiczny Naczelnego Dowództwa SFOR (Stabilisation Forces). Kadra jednostki, która uczestniczyła już w misjach pokojowych, była szkolona w armiach NATO, a żołnierze są doskonale wyposażeni.

Na Bałkanach stacjonuje już od kwietnia br. w ramach AFOR (Albania Force) polska "lekka kompania piechoty" wystawiona przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Zgodnie z postanowieniem prezydenta RP obie jednostki mają pozostać na Bałkanach do końca 1999 roku.