V. Międzynarodowe Forum Bertelsmanna w Warszawie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

V. Międzynarodowe Forum Bertelsmanna w Warszawie

W dniach 25 i 26 czerwca 1999 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się V. Międzynarodowe Forum Berlesmanna, na temat "Europa Środkowo - Wschodnia na drodze do Unii Europejskiej". Prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas ubiegłorocznej wizyty w Berlinie zaproponował Warszawę jako miejsce Forum.

Obrady Forum otworzył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, a założenia dwudniowej debaty przedstawił członek zarządu Fundacji Bertelsmanna prof. Werner Weidenfeld. Europa w przyszłych latach - powiedział m.in. Werner Weidenfeld - będzie się rozwijała w przyspieszonym tempie. Największym przedsięwzięciem będzie rozszerzenie Unii Europejskiej, które stworzy nowe oblicze całego kontynentu. Z drugiej strony będziemy musieli przeanalizować doświadczenia wynikające z wojny na Bałkanach, szczególnie w aspekcie europejskiej tożsamości i bezpieczeństwa. Ważnym tematem jest także wprowadzenie wspólnej waluty - euro dla Unii Europejskiej i odpowiedzialność za siłę tego pieniądza. "Będziemy musieli postawić problem Europy solidarnej i pytanie na ile Europa czuje się solidarna" - powiedział profesor W. Weidenfeld.

Otwierając obrady plenarne pod hasłem "Określanie przyszłości Europy Środkowo -Wschodniej", prezydent RP Aleksander Kwaśniewski powiedział: "Przyjęcie Polski, Czech i Węgier do NATO było wymownym potwierdzeniem przełamania dawnych podziałów. Teraz, gdy mówimy zachód i wschód, musimy pamiętać, że w coraz większym stopniu geografia ma funkcję tylko opisową. Nie współbrzmi już z polityką i coraz mniej ma wspólnego z gospodarką." Prezydent w swojej wypowiedzi podkreślił, że "Jako członek NATO i kraj negocjujący warunki członkostwa w Unii Europejskiej, chcemy stawać się współautorami polityki wschodniej tych instytucji. Jesteśmy bardzo zainteresowani rozbudową <

> Unii."

W trakcie Forum odbyły się sesje, podczas których omawiano m.in. strategię nowej polityki wschodniej Unii Europejskiej, stosunki z Rosją, Ukrainą i innymi państwami regionu oraz przyszłą strukturę bezpieczeństwa europejskiego, szanse i korzyści gospodarcze z rozszerzenia UE na Wschód.

W Forum w Warszawie uczestniczyły osobistości życia politycznego, nauki, biznesu i mediów działający na rzecz jednoczenia się Europy, wśród nich prezydenci: Ukrainy - Leonid Kuczma, Republiki Litewskiej - Valdas Adamkus i Republiki Mołdawskiej - Petru Lucinschi, były prezydent Republiki Federalnej Niemiec Richard von Weizscker, były minister spraw zagranicznych USA Henry Kissinger, członkowie rządów i parlamentów państw europejskich. W dyskusji ze strony polskiej - oprócz prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - uczestniczyli: wicepremier, minister finansów Leszek Balcerowicz, minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek oraz minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz.

Międzynarodowe Forum Bertelsmanna

Forum organizuje założona w 1977 roku przez Richarda Mohna Fundacja Bertelsmanna, działająca przy jednym z największych w Europie koncernów prasowo-medialnych. Fundacja jest jednym z czołowych zespołów ekspertów w Europie, którzy opracowali już 140 projektów w takich dziedzinach jak gospodarka, media, polityka, medycyna, oświata.

W ostatnich latach Fundacja zaangażowała się w działalność na rzecz procesów integracji europejskiej, opracowując propozycje rozwiązań takich zagadnień jak reforma instytucjonalna

UE, podział kompetencji między organami Unii, integracja kandydatów do Unii z Europy Środkowo-Wschodniej.

Eksperci Fundacji postulują, aby nie oddzielać reformy UE od jej rozszerzania na Wschód. Fundacja zainicjowała też projekt opisujący relacje między rozszerzoną Unią, a Rosją, Ukrainą, Białorusią i Mołdową.

"Konflikty mniejszości narodowych w Europie Środkowo - Wschodniej" to kolejny projekt przygotowany przez Fundacją. W projekcie zaproponowano podjęcie dialogu między stronami konfliktu w Kosowie, co zostało wykorzystane przez NATO i UE.

W latach 1998 - 99 Fundacja na swoje inicjatywy, przeznaczyła ponad 80 mln marek.

Międzynarodowe Forum Berlesmanna odbywa się po raz piąty, ale po raz pierwszy poza granicami Niemiec.