XX-lecie BBN – podsumowanie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

31.01.2011

XX-lecie BBN – podsumowanie

W poniedziałek, 31 stycznia 2011 roku, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego obchodziło swoje XX-lecie. Z tej okazji, w Pałacu Prezydenckim, została zorganizowana konferencja pt. „Bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej na przełomie wieków: doświadczenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego i strategiczne wyzwania”.

Konferencja rozpoczęła się o godz. 10 wystąpieniem Prezydenta RP i Szefa BBN. W swoim przesłaniu Bronisław Komorowski przypomniał historię powstania BBN oraz jego wkład w realizację nie tylko wzniosłych i dalekosiężnych celów, ale także współuczestnictwo w rozwiązywaniu wielu trudnych sytuacji wewnętrznych kraju. Prezydent RP zaznaczył ponadto, że BBN kontynuując wszystko co najlepsze z XX-lecia podejmuje jakościowo nowe wyzwania, m.in. w postaci Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego musi wybiegać myśleniem do przodu, reagować na bieżące zagrożenia i prognozować przyszłe - mówił Prezydent Bronisław Komorowski.

Według Prezydenta, Biuro powinno być instytucją w mniejszym stopniu zajmującą się bieżącą polityką, a w większym - analizą strategiczną, badaniem zagrożeń (wymienił sferę bezpieczeństwa energetycznego i zagrożenie cyberatakami), a także wyciąganiem wniosków na przyszłość. Jak podkreślił B. Komorowski, taką rolę BBN pełniło w czasie powodzi z 1997 r. i taką też rolę powierzono mu przy badaniu katastrofy smoleńskiej - gdy BBN opracowało zestaw zaleceń dotyczących transportu VIP.

Prezydent podkreślił, że udział w konferencji oraz w Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego wszystkich byłych szefów BBN oraz innych osób kierujących tą instytucją wykazuje, że o bezpieczeństwie nie tylko warto, ale i można rozmawiać ponad wszelkimi podziałami. Może to stanowić dobry przykład naśladowania w innych dziedzinach funkcjonowania państwa.

W swoim wystąpieniu Prezydent wspomniał także nieżyjących już szefów BBN: Jerzego Milewskiego, Władysława Stasiaka i Aleksandra Szczygło.

W obchodach XX-lecia BBN uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu i parlamentu, byli szefowie i kierownictwo Biura, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisa Bohatyriowa, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, były minister obrony Niemiec Volker Rühe, a także ambasadorowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce, wybitni analitycy i eksperci, politycy, wojskowi i naukowcy związani z tą instytucją.

Zorganizowaniu przez BBN konferencji nie przyświecał jedynie cel zaznaczenia i upamiętnienia XX rocznicy powstania Biura. Ta okoliczność potraktowana została jako okazja do refleksji nad bezpieczeństwem narodowym i dyskusji na temat wyzwań przeszłości i przyszłości.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego „BBN w systemie bezpieczeństwa narodowego – doświadczenia ostatniego dwudziestolecia” omówione zostały następujące kwestie: Polskie interesy bezpieczeństwa a ewolucja misji, roli i struktury BBN; Główne wyzwania, problemy i dokonania; Bilans funkcjonowania BBN - ocena wykonywania założonych funkcji i zadań.

W I części konferencji głos zabrali byli szefowie i kierujący Biurem: Henryk Goryszewski, Jerzy Bahr, Tadeusz Bałachowicz, Ryszard Łukasik, Roman Polko, Marek Siwiec i Andrzej Urbański.

Zdaniem byłego szefa BBN Henryka Goryszewskiego wadą obecnej konstytucji jest to, że mamy dwa organy władz wykonawczej. – Jeżeli konstytucja nie zostanie zmieniona, tak by jasno określić ustrój gabinetowy lub prezydencki, potrzebny jest organ, który pozwoli docierać decyzje polityczne, aby były do zaakceptowania przez wszystkich kierujących państwem - powiedział H. Goryszewski.

Ryszard Łukasik postulował prace nad ustawą o systemie bezpieczeństwa narodowego, który obejmowałby m.in. klauzule tajności i jasne procedury informowania głowy państwa, eliminujące "element łaski lub znajomości".

Zdaniem Andrzeja Urbańskiego jubileusz BBN to bardziej okazja, by mówić o przełomie niż kontynuacji. – Mało kto sobie uświadamia, że to była pierwsza instytucja nowego państwa, wszystkie inne przechodziły ewolucję od PRL do III RP – powiedział były p.o. szefa BBN.

Tadeusz Bałachowicz podkreślił, że BBN musi śledzić wszystkie wydarzenia mające znaczenie dla bezpieczeństwa, w tym energetycznego i bezpieczeństwa systemu bankowego.

Roman Polko podkreślał rolę BBN w zmianie podejścia rządu do misji w Iraku i Afganistanie, a także w pracach nad ustawą o weteranach.

– Generalicja i dyplomacja – z tymi ludźmi trzeba rozmawiać, trzeba ich tu zapraszać – apelował Marek Siwiec. Jerzy Bahr podkreślił w swoim wystąpieniu, że dla właściwego funkcjonowania BBN niezbędny jest "stały dopływ ludzi młodych, z pomysłami".

Po pierwszym panelu odbyła się konferencja prasowa szefa BBN ministra Stanisława Kozieja, któremu towarzyszyli byli szefowie i kierujący Biurem. Podczas spotkania z dziennikarzami szef BBN przypomniał zarys historii Biura, a także opowiedział o jego bieżących działaniach.

Tematyka drugiego panelu poświęcona była strategicznym wyzwaniom bezpieczeństwa międzynarodowego: współpracy i rywalizacji. Głos zabrali Raisa Bohatyriowa, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i Volker Rühe, były Minister Obrony Niemiec.

Volker Rühe zaznaczył, że w przeciągu ostatnich dekad świat zmienił się zasadniczo i mamy dziś do czynienia z zupełnie innymi zagrożeniami. Wyraził jednocześnie opinię, że Polska może czuć się tak samo bezpieczna jak Niemcy, czy inne państwa sojuszu. Podkreślił jednak, że nie możemy patrzeć przez indywidualny pryzmat państw lecz Europy jako całości. „Zagrożenia asymetryczne są wspólne dla wszystkich, także dla Rosji. Przyszłością dla Europy jest jeden wspólny system bezpieczeństwa. Musimy znaleźć sposoby na zaangażowanie Rosji w jego budowę” – powiedział były minister obrony Niemiec. „Tylko razem możemy przeciwstawić się współczesnym zagrożeniom” – zakończył.

Nikołaj Patruszew w swoim wystąpieniu mówił m.in., że: „Polskę i Rosję zbliżają wspólne wyzwania i zagrożenia. 20 lat to niewiele, ale jednak w tym okresie bardzo wiele się wydarzyło. Świat zmienił się do tego stopnia, że rywale stali się sojusznikami – szczególnie w kontekście walki z terroryzmem. (…) Polska i Rosja przez wieki żyły obok siebie – czasem w przyjaźni i zaufaniu, a czasem w atmosferze podejrzeń i wrogości.” Podsumowując N. Patruszew podkreślił, że Rosja i Polska są szansą dla Europy, dlatego powinny żyć w przyjaźni.

Konferencję XX-lecia BBN podsumował i zamknął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej. W swoim wystąpieniu Szef BBN mówił m.in., że: - W podlegającym ciągłym zmianom środowisku bezpieczeństwa XXI wieku trudność stwarza jasne wykreślenie mapy interesów strategicznych państwa. Tym cenniejsze było dla nas poznanie poglądów naszych gości z Ukrainy, Rosji i Niemiec. Myślę, że z dwóch opcji przedstawionych w tytule drugiego panelu: „współpracy” oraz „rywalizacji”, ta pierwsza będzie stanowić dla nas priorytet. Współpraca z partnerami zagranicznymi, w tym z odpowiednikami BBN w innych krajach, pozostanie dla nas niezmiernie istotna. Dlatego też chciałbym podkreślić znaczenie, jakie ma dla nas dialog z Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy oraz z Radą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Ponadto, podsumowując konferencję minister Stanisław Koziej zaznaczył, że: „Paradoksalnie transnarodowe czy transgraniczne zagrożenia bardziej nas łączą, niż dzielą”. Podkreślił także, iż: „Rozbieżności zdań w sprawie budowy tarczy antyrakietowej mogą brać się z faktu, że na dobrą sprawę nie do końca wiadomo przeciw komu ma być ona budowana. Jeżeli uwzględnimy, że przede wszystkim przeciwko transnarodowym, asymetrycznym zagrożeniom rakietowo-nuklearnym, szansa na konsensus co do jej konkretnego modelu będzie większa. Szef BBN podkreślił, że dyskusja panelowa potwierdziła sformułowaną na początku tezę o asymetrycznej, kompleksowej oraz sieciowej naturze problematyki bezpieczeństwa.

„20 lat funkcjonowania BBN to powód do dumy, ale chcę Państwa zapewnić, że nie spoczniemy na laurach. Biuro będzie nadal wykonywać postawione mu zadania z pełnym zaangażowaniem, mając jako najwyższy cel interes i dobro państwa. Dzisiejsza konferencja dostarczyła nam wartościowych wskazówek do dalszej pracy.” – powiedział na zakończenie minister Stanisław Koziej, szef BBN.

* Materiały pokonferencyjne zostaną opublikowane w jednym z najbliższych numerów, wydawanego przez BBN, Kwartalnika „Bezpieczeństwo Narodowe”.

/W komunikacie zostały wykorzystane fragmenty depesz PAP/

Zobacz także:

Życzenia Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Życzenia Dowódcy Wojsk Lądowych

Życzenia Dowódcy Sił Powietrznych

Życzenia Dowódcy Marynarki Wojennej

Życzenia Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych

Życzenia Dowódcy Garnizonu Warszawa

Życzenia Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

Życzenia Prezesa Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP