Prezydent RP na konferencji przywódców państw Morza Bałtyckiego i Czarnego w Jałcie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent RP na konferencji przywódców państw Morza Bałtyckiego i Czarnego w Jałcie

W dniach 10 i 11 września 1999 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, uczestniczył w konferencji przywódców krajów rejonu Morza Bałtyckiego i Czarnego, która odbywała się w Pałacu Liwadyjskim pod Jałtą na Krymie, gdzie 54 lata temu odbyła się konferencja "wielkiej trójki" (Churchill, Roosevelt, Stalin). Wybór miejsca spotkania to nie przypadek: ideą konferencji jest przełamywanie dziedzictwa Jałty - zwracali uwagę przedstawiciele polskiej delegacji. Przemiany systemowe, jakie od 1989 roku dokonują się w Europie Środkowo-Wschodniej spowodowały, że "żelazna kurtyna" została odesłana na złomowisko historii - stwierdził w Jałcie prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Wolny rynek, demokracja i bezpieczeństwo - to słowa, które najczęściej przewijały się w wystąpieniach szefów państw i rządów uczestniczących w debacie w Pałacu Liwadyjskim. W swoim wystąpieniu podczas konferencji A. Kwaśniewski powiedział: "Stoimy dzisiaj przed szansą, aby regionalne ogniska współpracy - nad Bałtykiem, w Europie Środkowej, nad Morzem Czarnym - powiązać ze sobą i podjąć wspólne projekty". Prezydent RP podkreślił, że obszar bałtycko-czarnomorski stanowi wschodnią rubież Unii Europejskiej. "Kraje tworzące ten obszar albo są już uczestnikami Unii, albo prowadzą negocjacje o członkostwo, albo też wyrażają zdecydowane zainteresowanie udziałem w strukturach europejskich lub choćby rozwojem współpracy z Unią Europejską" - powiedział A. Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski przyznał, że nasz kraj odgrywa rolę "pomostu" między krajami Europy Wschodniej a członkami NATO i krajami, które nie rozpoczęły jeszcze negocjacji z Unią Europejską.

Spotkaniu polityków, reprezentujących 22 państwa, wśród których było 14 prezydentów (w tym Armenii, Azerbejdźanu, Finlandii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy, Węgier), towarzyszyła konferencja ekspertów i doradców, obradujących w Jałcie pod hasłem "Współpraca bałtycko-czarnomorska: w kierunku zjednoczonej Europy XXI wieku bez linii podziałów" ("Baltic - Black Sea Cooperation: to the Integrated Europe of the 21st Century Without Dividing Lines"). Podkreślano zaangażowanie polskiej delegacji w przeprowadzenie konferencji - m.in. doradca Prezydenta RP ds. ekonomicznych, prof. Marek Belka, przewodniczył sesji poświęconej współpracy gospodarczej w regionie.

Konferencja w Jałcie stanowiła kontynuację spotkania sprzed dwóch lat w Wilnie przywódców 12 państw. Rozmawiano wówczas o współpracy w Europie Środkowej. Przyjęta 11 września 1999 roku w Jałcie przez uczestników szczytu bałtycko-czarnomorskiego wspólna deklaracja podkreśliła konieczność dalszego zacieśniania współpracy, w tym m.in. wagę rozwoju wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie energetyki, transportu i ekologii.

  • Uczestnicy konferencji przywódców
państw Morza Bałtyckiego i Czarnego
na dziedzińcu Pałacu Liwadyjskiego pod Jałtą,
10 września 1999 roku
    Uczestnicy konferencji przywódców państw Morza Bałtyckiego i Czarnego na dziedzińcu Pałacu Liwadyjskiego pod Jałtą, 10 września 1999 roku