Posiedzenie RBN dot. bezpieczeństwa energetycznego Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.03.2011

Posiedzenie RBN dot. bezpieczeństwa energetycznego Polski

W czwartek, 24 marca br., w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Podczas posiedzenia RBN omówione zostały kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłości polskiej energetyki atomowej. Poruszona została także sprawa szans i zagrożeń związanych z możliwościami eksploatacji gazu łupkowego w Polsce.

W oświadczeniu po posiedzeniu RBN prezydent stwierdził, że spotkanie upewniło go w kwestii postępu, jaki dokonał się w zakresie bezpieczeństwa energetycznego rozumianego jako gwarancje posiadania dostępu do odpowiednich źródeł energii i zasobów. Jak podkreślił, z jednej strony jest to wynikiem postępu integracji europejskiej i łączenia ze sobą systemów przesyłowych energii elektrycznej, gazu, ropy naftowej, a także budową interkonektorów na granicach, z drugiej efektem zaawansowanej inwestycji w gazoport w Świnoujściu.

W ocenie prezydenta ważne jest, by bezpieczeństwo energetyczne było postrzegane również przez pryzmat cen energii wytwarzanej i sprowadzanej ewentualnie do Polski. Jak zaznaczył otrzymał zapewnienie, że wydarzenia w Afryce, a szczególnie w Libii nie grożą bezpośrednio - istotnym, skutkującym negatywnie dla polskiego przemysłu czy polskiej energetyki ograniczeniem dostaw. – Natomiast ma to niewątpliwie negatywny wpływ na wzrost cen ropy naftowej i ropopochodnych produktów nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówił prezydent.

W oświadczeniu Bronisław Komorowski poruszył także kwestię przyszłości polskiej energetyki jądrowej. Prezydent zapowiedział, że w przyszłym tygodniu w Sejmie odbędzie się debata nad pakietem projektów ustaw rządowych w tej kwestii. Dodał, że sposób prowadzenia debaty i jej przebieg nie pozostanie bez wpływu na jego późniejsze decyzje w tej sprawie.

Bronisław Komorowski nie wykluczył, że na kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostaną zaproszeni eksperci, by członkowie RBN mogli zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi nt. energii jądrowej. Jak powiedział, to ważny problemem, przed którym obecnie wszyscy stajemy. – Jest pytanie, czy lepiej mieć elektrownie jądrowe w Polsce, podporządkowane normom, które ustala państwo polskie, systemowi kontroli państwa polskiego, czy też elektrownie budowane według innych zasad, bez możliwości realnego kontrolowania tuż przy granicach państwa polskiego, na co się po prostu zanosi. Mam nadzieję, że to pytanie będzie obecne także w debacie publicznej w Sejmie – mówił prezydent.

Poinformował, że na spotkaniu poruszony został także problem gazu łupkowego i perspektyw z nim związanych. Podkreślił, że kwestie te należy rozpatrywać nie tylko w perspektywie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także jako szansę na szybszy rozwój gospodarczy kraju i wpływy do budżetu państwa.

Pytany o możliwe referendum ws. elektrowni atomowych, prezydent powiedział, że w czasie spotkania ten temat nie został poruszony. Wspomniał, że wychodząc z posiedzenia otrzymał od przewodniczącego Napieralskiego list, gdzie – jak sądzi – mogą znajdować się informacje o motywacjach, którymi ws. referendum kieruje się Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poproszony o komentarz ws. takiej ewentualności, prezydent podkreślił, że nie wolno w atmosferze uzasadnionych obaw w związku z wydarzeniami w Japonii, próbować rozstrzygać kwestie strategicznie ważne na wiele lat dla Polski. – Ja opowiadam się w tej chwili za debatą. Chciałbym, żeby to była debata jak najbardziej merytoryczna, jak najmniej polityczna. Zobaczymy, jak przebiegnie debata w Sejmie – powiedział prezydent dodając, że jedną ze ścieżek dochodzenia do referendum jest zgłoszenie przez partię polityczną lub klub odpowiedniego wniosku w Sejmie.

Ponadto Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w związku z zarejestrowaniem partii Polska Jest Najważniejsza do udziału w pracach Rady zaprosi jej szefową Joannę Kluzik-Rostkowską.


W posiedzeniu RBN uczestniczyli

Członkowie Rady:

  • Bronisław Komorowski – Prezydent RP
  • Grzegorz Schetyna – marszałek Sejmu RP
  • Waldemar Pawlak – wiceprezes Rady Ministrów, Prezes PSL
  • Stanisław Koziej – szef BBN, sekretarz RBN
  • Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
  • Jerzy Miller – minister spraw wewnętrznych i administracji
  • Bogdan Klich – minister obrony narodowej
  • Grzegorz Napieralski – przewodniczący SLD

Zaproszeni goście:

  • Hanna Trojanowska – pełnomocnik rządu ds. Polskiej Energetyki Jadrowej
  • Aleksandr Grad – minister skarbu państwa
  • Janusz Włodarski – prezes Państwowej Agencji Atomistyki