Wizyta ministra Stanisława Kozieja w WAT - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.03.2011

Wizyta ministra Stanisława Kozieja w WAT

W środę 30 marca br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej przebywał z wizytą w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie m.in. spotkał się z jej kierownictwem.

  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT

Po przedstawieniu kierowniczej kadry WAT minister S. Koziej udał się do Sali Tradycji uczelni, gdzie JM Rektor-Komendant WAT gen. bryg. Zygmunt Mierczyk zaprezentował kierunki działania Akademii na rzecz MON i systemu bezpieczeństwa państwa w roku 60-lecia uczelni i na najbliższą dekadę.

W prezentacji zwrócono uwagę na podstawy prawne funkcjonowania WAT, status uczelni, jej uprawnienia, finansowanie, potencjał naukowo-dydaktyczny, bazę naukowo-badawczą, kierunki i obszary prowadzonych w WAT badań, a także na realizowane szkolenie dowódcze przyszłych oficerów.

Rektor WAT mówiąc o roli uczelni w perspektywie najbliższych lat podkreślił, że uczelnia powinna być m.in.:

  • zapleczem dydaktycznym, naukowo-badawczym i eksperckim Ministerstwa Obrony Narodowej
  • uczelnią prowadzącą badania w zakresie techniki wojskowej na najwyższym poziomie
  • uczelnią otwartą na polski i europejski rynek edukacyjny
  • uczelnią nastawioną na transfer technologii ze sfery badawczej do przemysłu obronnego poprzez stosowanie różnych rozwiązań organizacyjnych i tym samym ośrodkiem naukowym działającym na potrzeby naszych Sił Zbrojnych i systemu bezpieczeństwa państwa
  • uczelnią elitarną ze względu na jakość kształcenia oraz promowanie postaw moralnych i patriotycznych studentów
  • uczelnią prowadzącą szeroką współpracę i wymianę studentów i kadry z zagranicą.

„Mam świadomość potencjału, możliwości i aspiracji zarówno naukowych jak i innowacyjnych oraz wdrożeniowych uczelni” – powiedział minister Stanisław Koziej. „Prezydent RP jest zwolennikiem konsolidacji szkolnictwa wojskowego, co legło u podstaw ostatniego prezydenckiego weta w sprawie utworzenia Akademii Lotniczej w Dęblinie. Ale w tym przypadku chodzi o całą filozofię systemu szkolnictwa wojskowego" – zaznaczył minister S. Koziej.

Zgodzono się również, że polskie Siły Zbrojne nie tylko powinny, ale muszą mieć taki system przygotowania kadr dowódczych, który będzie zgodny z perspektywą ich rozwoju, a każdy oficer eksploatujący nowoczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy winien być inżynierem. Nawiązując do prezentowanych perspektyw rozwoju Akademii minister S. Koziej podkreślił, że fundamentalne znaczenie ma fakt, iż WAT widzi się jako zaplecze eksperckie dla MON i Sił Zbrojnych oraz dla szeroko rozumianego systemu bezpieczeństwa kraju.

W czasie wizyty w WAT minister Stanisław Koziej wysłuchał informacji dziekana Wydziału Cybernetyki dr. hab. inż. A. Antkiewicza na temat opracowanych przez informatyków wydziału rozwiązań wykorzystywanych w symulacjach komputerowych dowodzenia i kierowania wojskami.

Następnie minister S. Koziej udał się do Instytutu Optoelektroniki, gdzie miał okazję zapoznać się z postępem prac nad modernizacją przenośnego zestawu rakiet przeciwlotniczych Grom, prędkościomierzem laserowym, zestawem symulatora strzelań przez pojedynczego żołnierza, systemem ochrony przeciwpożarowej w wozach bojowych STOPFIRE, najnowocześniejszymi rozwiązaniami kamer termowizyjnych, celowników i lornetek, jak również lidarem do zdalnego wykrywania skażeń chemicznych i biologicznych oraz mobilnym urządzeniem do identyfikacji kontaktu z materiałami wybuchowymi. Duże zainteresowanie ministra wzbudził narodowy szyfrator, prezentowany przez jego twórcę prof. Jerzego Gawineckiego.

„Gratuluję osiągnięć Wojskowej Akademii Technicznej – znanych i bogatych. Życzę sukcesów naukowych i dydaktycznych dla dobra Sił Zbrojnych, a w szczególności dla ich modernizacji technicznej” – brzmi wpis ministra Stanisława Kozieja w księdze pamiątkowej uczelni. Na zakończenie wizyty odbyły się bilateralne rozmowy ministra S. Kozieja z rektorem Z. Mierczykiem.

Jerzy Markowski, WAT