Spotkanie prezydenta RP i prezydenta Ukrainy w Krakowie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Spotkanie prezydenta RP i prezydenta Ukrainy w Krakowie

17 stycznia 2000 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski spotkał się w Krakowie z prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą. Spotkanie obu prezydentów na Zamku Królewskim na Wawelu poświęcone było m.in.: omówieniu stosunków dwustronnych między Polską a Ukrainą, realizowaniu idei strategicznego partnerstwa między obu krajami, rozszerzeniu współpracy ekonomicznej oraz działalności Polski i Ukrainy na forum międzynarodowym.

17 stycznia 2000 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski spotkał się w Krakowie z prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą. Spotkanie obu prezydentów na Zamku Królewskim na Wawelu poświęcone było m.in.: omówieniu stosunków dwustronnych między Polską a Ukrainą, realizowaniu idei strategicznego partnerstwa między obu krajami, rozszerzeniu współpracy ekonomicznej oraz działalności Polski i Ukrainy na forum międzynarodowym.

Po rozmowie w "cztery oczy" i rozmowach plenarnych obu delegacji, prezydent A. Kwaśniewski i prezydent L. Kuczma wzięli udział w spotkaniu z dziennikarzami.

Podczas spotkania prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział m.in.:

"Dzisiejsze spotkanie na Wawelu to kolejna polsko-ukraińska konsultacja, wynikająca ze strategicznego partnerstwa, jakim jest układ między naszymi krajami. Zostałem poinformowany o sytuacji na Ukrainie, o działaniach prezydenta L. Kuczmy, o planowanym na 16 kwietnia referendum, które poświęcone będzie sprawom konstytucyjnym oraz działalności władz państwowych na Ukrainie. Poinformowałem o głównym zadaniach oraz działaniach w roku 2000, m.in. o tegorocznych wyborach prezydenckich w Polsce.

Rozmawialiśmy o sytuacji w Rosji, o niedawno ogłoszonej doktrynie bezpieczeństwa Rosji oraz o stosunkach dwustronnych. Chcę podkreślić, że oceniamy, iż współpraca polsko-ukraińska rozwija się bardzo dobrze na wszystkich szczeblach. Mamy do czynienia z żywymi kontaktami politycznymi - kontakty prezydentów są najlepszym dowodem. Wysoko oceniamy działania Komitetu Prezydenckiego, który działa przy obu prezydentach, doceniamy rozmowy toczące się na szczeblach rządowych. Bardzo nas cieszy podjęte współdziałanie przez struktury samorządowe.

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wspólne spotkanie prezydentów, burmistrzów miast i regionów Polski i Ukrainy w Kielcach i możemy już mówić o pierwszych efektach nawiązanych tam kontaktów. Oceniliśmy, że nastąpił istotny rozwój współpracy gospodarczej i będziemy chcieli tej współpracy nadać jeszcze więcej tempa. Temu będzie poświęcone kolejne już spotkanie w Rzeszowie, planowane na przełomie maja i czerwca. Pan prezydent Kuczma obiecał swoją obecność na spotkaniu, na którym chcielibyśmy omówić nie tylko doświadczenia we współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą, ale także dołączyć nowy temat - współpracy na rynkach kapitałowych, współdziałania banków i innych instytucji ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych, a więc rozszerzyć płaszczyznę współpracy między naszymi krajami.

Mówiliśmy o współpracy wojskowej, która jest najbardziej symbolicznie wyrażona wspólnym batalionem polsko-ukraińskim. Poinformowałem prezydenta Kuczmę o moim spotkaniu z żołnierzami ukraińskimi w ramach polskiego batalionu w Kosowie i o bardzo wysokiej ocenie ich profesjonalizmu i zaangażowania. Będziemy chcieli tę współpracę kontynuować i to włącznie z aktem wysłania wspólnego polsko-ukraińskiego batalionu do Kosowa.

Mówiliśmy również o działaniach związanych z miejscami pamięci w obu naszych krajach, o konieczności prowadzenia działań rekonstrukcyjnych, ukończeniu tych projektów. W ostatnim czasie ukończyliśmy rekonstrukcję cmentarza żołnierzy ukraińskich w Kaliszu. W roku 2000 mamy nadzieję, że zostanie zakończona rekonstrukcja cmentarza lwowskiego.

Mówiliśmy także o naszym współdziałaniu na różnego rodzaju forach międzynarodowych. Mamy dobre doświadczenia - Polska poparła wejście Ukrainy na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Dzisiaj miałem okazję dziękować prezydentowi Kuczmie za poparcie, jakiego Ukraina udzieliła Polsce w objęciu członkostwa w Komisji Praw Człowieka ONZ na kadencję 2001-2003. Współpracujemy na innych forach. Ukraina liczy na nasze wsparcie dla jej rozmów w instytucjach finansowych, takich jak MFW, co będziemy robić. Rok 2000 będzie również rokiem wielu naszych spotkań, które będziemy odbywali i na Ukrainie i w Polsce. Najbliższe jest już niedługo - w ramach Forum Światowego w Davos.

Chciałbym podkreślić, tu w Krakowie, że strategiczne partnerstwo Polski i Ukrainy jest faktem i mogliśmy dzisiaj z czystym sumieniem wraz z prezydentem Kuczmą złożyć kwiaty na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego, który był tym, który rozpoczął w wieku XX współpracę z niezawisłym państwem ukraińskim. Staramy się godnie kontynuować tę tradycję, nadawać wielu działaniom konkretną treść, która jest odczuwalna nie tylko na szczytach władzy, ale coraz bardziej odczuwana jest przez obywateli. Chodzi o to, by strategiczne partnerstwo było nie tylko między prezydentami, rządami, ale żeby oznaczało wspólnotę interesów i przyjazne sąsiedztwo dwóch wielkich narodów - narodu ukraińskiego i narodu polskiego".

Po spotkaniu na Wawelu obaj prezydenci złożyli wiązanki kwiatów na Cmentarzu Rakowickim przed Pomnikiem Żołnierzy Ukraińskich "Ofiar Dąbia".

  • Powitanie prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy 
przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego na Wawelu, 
17 stycznia 2000 roku
    Powitanie prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego na Wawelu, 17 stycznia 2000 roku